Krajské Budějice jsou energeticky stále otesánkem
Klimato(meteoro)logové loni hodnotily každý uplynulý (letní) měsíc coby nejteplejší za „století“. Meteorologové se nemýlili v předpovědích,že (celé) září,říjen,ale i (část) listopadu,budou teplotně nadprůměrné. Přesto topná sezóna nenastala až v listopadu,nýbrž před polovinou října. Vytápění i v Českých Budějovicích se neoddálilo panujícímu nechladnému počasí. Pravděpodobně nadále Vyhláška Ministerstva průmyslu a obchodu (194/07 Sb.) legalizuje nevnímat povětrnostní realitu...
V nynější topné sezóně se v Č.Budějovicích „díky“ horkovodu z Temelína má spalovat o třetinu méně uhlí,ale Teplárna České Budějovice nezásobuje teplem (a nepřímo elektřinou) celé krajské město,už vůbec ne více než stotisícovou budějickou aglomeraci. Římovská přehrada - s Plavskou úpravnou vody - naprotitomu má takovou kapacitu,že zásobuje více než polovinu Jihočeského kraje drahocennou vodou. Spuštěný horkovod z Temelína momentálně jen vymazal topné období,poněvadž atomové teplo lze čerpat celoročně. Č.Budějovice se nenaučily zacházet s dostupnými energiemi,což ukazuje dvacetiletý bojkot atomového tepla,oddalování výstavby krajské spalovny (=teplárny i elektrárny v jednom) i brzký start otopné sezóny.
Teplárna České Budějovice sice nespaluje (masívně) zemní plyn jako jiná města,ale zemní plyn vesměs spalují ti,co nejsou zákazníky teplárny. Teplárna pokrývá pouhou třetinu spotřeby tepla v Č.Budějovicích !! I když příští rok teplárna má zprovoznit retrofit kotle K12 (výroba energií z dřevní štěpky),tak tím neklesne nenasytná spotřeba zemního plynu. Do Č.Budějovic bude najíždět méně vlaků s „českým“ uhlím (beztak chybí koleje pro nákladní dopravu),ale po odvratu od ruského plynu se prodloužila cesta zásobování plynem (až do zámoří). Kdyby Temelín již měl čtyři jaderné bloky,snad by dodával do krajské metropole až trojnásobek tepla,ale i třebas vodík. Přímotopy v domácnostech a firmách by nebyly méně ekologičtější než kotle na zemní plyn,ale to by elektřina z Temelína nesměla být překupována v Lipsku - a rovněž elektřina z teplárny E.Onem.
Č.Budějovice si zajistily levné teplo z nového horkovodu na nejméně 20let,přesto jim hrozí výpadky buď elektřiny,anebo zemního plynu. Jaderný Temelín nedodává elektriku přednostně - a nějak i levněji (nejsou-li ztráty v přenosu) - obcím a městům ve svém okolí. A Č.Budějovice se nevyhnou dalším nákladům do ostrovně strukturované energetiky (a teplárenství). Č.Budějovice navíc nemají adekvátní kapitálové rezervy. I retrofit kotle K12 je dotován státem (spolufinancován Modernizačním fondem). Státem,který nemá peníze na nový jaderný zdroj v Temelíně,ani Dukovanech. Č.Budějovice neprojídají (jako Česko ty z ČEZu) „dividendy“ z vlastní teplárny,ale obírají ji také rafinovaně. Nu Teplárna České Budějovice nepokrytě informuje: Cena za dodávky tepelné energie nejen pro vytápění a ohřev teplé užitkové vody,ale i technologické páry pro průmysl a služby,je už léta stabilní a její úpravy pro jednotlivé roky velmi často nedosáhly ani úrovně inflace. Českobudějovičtí se na jednu stranu sžily s pravidly tržní ekonomiky - na druhou bohaté centrum kraje hospodaří „komunisticky“...
Č.Budějovice jsou předurčeny být nadále energetickým otesánkem. Ještě v Č.Budějovicích lze najít instituce a podniky,v nichž se prostory přetápí (za luftování okny dokořán) a přesvětlují – s malým ohledem na povětrnostní situaci,denní dobu,ale i rozměry oken. Volení městští i krajští reprezentanti v Č.Budějovicích nebrzdí iluzi široké veřejnosti o dostupnosti energií. Budějčáci s atomovým teplem očekávají vybudování obřího akvaparku. Přitom krajské město není schopno opravit zastřešení toho dosavadního (na Sokolském ostrově). Krajské město nezažívá přelomovou dobu,nýbrž ji propáslo svou energeticko-ekonomickou rozmařilostí a neprozíravostí.