Místo plateb za přetoky elektriky iluze plateb z plynovodů
ČEPS v lednu 2012 informoval: přes naši přenosovou soustavu se valilo až 3500 MW elektrického výkonu (obvykle kol 1000). Neblahý stav (bezúplatných) přetoků elektřiny Českem je kritizován v publikaci PERSPEKTIVY ČESKÉ ENERGETIKY (z roku 2014): Přenosové sítě máme v poměrně dobrém stavu,avšak z velké části 40 let staré...Hlavním problémem jsou...přetoky...Německo bez úhrady přenáší přes naše území energii z severu na jih (20 až 30% energie,nikoli zbytkové množství) a do přečerpávacích elektráren v Rakousku...Experti takzvané Pačesovy komise správně uvažovali: Nejvhodnějším řešením by bylo sítě dostavět z evropských peněz a službu zpoplatnit. To je v současně nastavených podmínkách EU problém poměrně složitý. Na druhou stranu se rýsuje naznačené řešení mezinárodní spolupráce,kde není další rozšiřování větrných elektráren v Německu bez spolupráce české strany možné.
Experti zanalyzovali přetoky rovněž v o čtyři roky později vydané publikaci ČESKÁ ENERGETIKA NA KŘIŽOVATCE: Z nynějších přetoků obnovitelné energie přes ČR vyplývá,že jde o současnou technickou realitu...o takový technický servis by mohl být dlouhodobý zájem...Pokud dlouhodobě ČR stojí na cestě mezi výrobou a skladováním,jako je tomu v případě Německa a Rakouska...je dlouhodobou obchodní cestou. Momentální uspořádání plateb za vedení v EU není pro to výhodné...Za tranzit je možno platit nejenom v penězích,ale i částí komodity...Česko žel svou potenciální strategii hloupě „vytroubilo do světa“. Přetoky se nestaly předmětem mezivládních dohod,ani nebyly vtěleny do nových celoevropských regulí. ČEPS musel investovat do transformátorů s příčnou regulací (PST). Rakousko s Německem proto nadále parazitují na přenosové síti Česka.
Česko se nestalo zemí profitující na vyráběné elektřině,o čemž snili experti v první citované publikaci (strana 53): Kdybychom vyváželi převážně bezemisní energetický mix s vyšší marží,byla by to pro celou ČR disciplína velmi populární. Určitě by se mohl takový export stát jedním z pilířů naší ekonomiky podobně jako Gazprom pro Ruskou federaci. V extrémních případech ale nejenom že jednu kWH za méně než korunu vyvážíme,ale z fotovoltaických instalací ji za více než 12korun vykupujeme...Česko nakonec patří k zemím s nejdražší elektřinou,se strmě rostoucím deficitem státního rozpočtu,a i postrádá kapitál na rozšíření jaderných zdrojů energií. Česko musí být spokojeno,pokud mu Německo dovoluje přístup k zemnímu plynu přes jeho území. Přetoky jsou tabu...
Potenciál elektrárenské soustavy Česka byl „vyždímán“. EU do přenosové soustavy na území Česka přispívá cca desetinou investičních nákladů. Eurokrati očekávají,že státy budou financovat přenosovou soustavu ze svého. Na modernizaci přenosové soustavy si tak ČEPS opakovaně půjčuje (od Evropské investiční banky),ba vydává „dluhopisy“. V USA,které jsou uskupením států podobně jako EU,se za přetoky sousednímu státu buď platí,anebo nemá-li stát velkokapacitní uložiště pro přebytek vyráběné elektřiny,musí její produkci ve výkonu blokovat (kniha M.Shellenbergera APOKALYPSA NEBUDE : strana 215). V USA elektřina není (přeshraničně) volně obchodovatelným komoditou - asi i protože přenosy na ohromné vzdálenosti dochází k rapidním ztrátám proudu. Naprotitomu eurokrati přísně bdí nad ultraliberálním propojením elektrosoustav. EU předstírá společnou energetickou politiku členských států. Jinak by aspoň přenosovou soustavu,když ne elektrárny základního zatížení,spravovala celoevropská korporace. A cena elektřiny v Evropě se primárně dohaduje na území státu,který postupuje v energetice doslova šíleně (odstavení funkčních jaderných elektráren).
Česko nadále bude tratit nejen na přetocích...ČEPS,jenž má spravovat přenosovou elektrosoustavu na území ČR,totiž letos investoval do plyno(roz)vodů (odkup zadlužené a neprůhledné korporace NET4GAS Holdings),které o 20let dříve stát odprodal. V přítomnosti se Česko vmanipulovává do role klíčového uzlu takzvaného Středoevropského vodíkového koridoru. Atomofobní Rakousko s Německem hodlají dovážet vodík z energeticky bohaté Ukrajiny,tudíž si potřebují zajistit jeho toky do země. Česká Vláda nebouchla do stolu na žádném jednání v Bruselu,natož v Berlíně,však coby „17.spolková země“ Německa byla natlačena do další nevyhnutelnosti,v zájmu mocnějších sousedů. K tomu eurokrati v Bruselu zdlouhavě udělují povolení k výstavbě a financování jaderných zdrojů. Česko pozbylo patřičné suverenity zvolit si mezi jádrem a zemním plynem. Malá země si jistě nemůže dovolit investovat a spravovat obé současně. Sázka na zemní plyn se už jednou nevyplatila,víme. A je jedno,zda zemní plyn poteče z Ruska,USA neb možná Kataru...