Návyk na ZEMNÍ PLYN je Evropanů nehodný
Nedošlo k oddělení (cen) zemního plynu od elektřiny...A nadále se jeho spotřebované kubíky vyčíslují v k(M)Wh ! Nákup zboží u pokladny v Česku se také neúčtuje v eurech (a podle nadmořské výšky obchodu),ale v korunách,jak udávají cenovky. Takový spotřebitelský podfuk je součástí pravidel trhu s „elektroplynem“. Eurokratům vadí nejen kubíky,ale i jednotka GJoul !! (Skoro opovrhovaný) LPG se naprotitomu prodává transparentně na kila !!! V Česku podfuk doprovází i nesmírně nabobtnalý Energetický „zákon“: (koneční) spotřebitelé energií by měli být profesory práv,aby se v něm vyznali.
Nutno se domnívat,že v ceně zemního plynu má být přirážka za nutnost napájení jeho transportu a spotřebičů elektřinou. Nepochybně ZEMNÍ PLYN potřebuje elektřinu: bez elektriky se plyn nenatlakuje,neteče rourami,ani se nespustí v chod třeba plynový kotel. Evropský „elektroplyn“ (=ZEMNÍ PLYN) však i příští rok má „parazitovat“ na elektrickém proudu,čímž elektřina je a bude dražší. I protože na ZEMNÍ PLYN není uvalen „poplatek“ k finanční podpoře takzvaných OZE (Zákon o podporovaných zdrojích energie - naposledy novelizovaný 19/2023 Sb.),ač jde o „fosilní“ zdroj energií !! ZEMNÍ PLYN také nepodléhá emisním povolenkám (stane se tak až od roku 2027) - i je „osvobozen“ od „spotřební“ daně (Část 45. Zákona 261/2007 Sb.). Stejně tak nejsou zahrnuty v plynu Systémové služby,ač elektrifikační ČEPS letos byl zainteresován do plynárenství (mimojiné odkoupil NET4GAS) !! Dále distribuce zemního plynu má stát oproti elektřině o cca 10% méně,přestože LNG se také přepravuje plynovody (navíc až ze zámoří) - a udržování funkčního potrubí není nenáročné.
EU - v čele s Německem - si uvykla na barbarské nakládání se zemním plynem,je-li využíván k výrobě elektřiny. Velká Británie či Nizozemí (v přítomnosti částečně i USA) přeměňují ZEMNÍ PLYN také v elektřinu,avšak hlavně Německo a Rakousko ho netěž(ily)í,nýbrž stále dováží. Velká Británie též importuje plyn (od roku 2002): jenže staví další bloky výkonných jaderných elektráren. Do šedesátých let většina zemního plynu shořela coby „odpad“ z ropných vrtů. ZEMNÍ PLYN se začal využívat komerčně (s technikou vysokotlaké přepravy v USA) na počátku 20.století,přičemž spotřeba ve světě byla pouhých 1,5%. S koncem 70.let ZEMNÍ PLYN nahrazoval (jedovatý) svítiplyn v evropských domácnostech. S výstavbou plynových elektráren se započalo v 90.letech (Velká Británie): alternativa k uhelným,vypouštějícím neodsířené exhalace. Spotřeba zemního plynu do počátku nynějšího století stoupla masívně: osmkrát. ZEMNÍ PLYN se tak stal třetím nejčetnějším „palivem“: 20% světového energetického mixu. ZEMNÍ PLYN se nikdy neměl stát všeobecně dostupným zdrojem energie: má být (vzácnou) surovinou pro průmysl,nikoli pro elektrárny.
Žel i multidisciplinární expert Vaclav Smil ZEMNÍ PLYN nemá za civilizační past. V roce 2015 ozřejmoval v rozhlasovém rozhovoru (Zdroje jsou až druhým důvodem pro válku) nevyčerpatelnost plynu: Fosilní paliva se navzájem nahrazují. Z uhlí jsme přešli na ropu a z ropy přecházíme na ZEMNÍ PLYN,kterého je takové množství,že by z něj celá planeta mohla žít desítky a desítky let. Zvlášť když se ještě vyvinula nová metoda získávání plynu z břidlic. Profesor Smil považuje ZEMNÍ PLYN za globální palivo,přestože v mnoha částech planety se dosud primitivně vaří a topí dřevem,i protože ZEMNÍ PLYN jim není a nebude dostupný. V publikaci Velké proměny vědec Smil vyzdvihuje (strana 178),že nejmodernější plynové kotle nevyžadují nic jiného než zapojení termostatu (a každoroční revizi),ač obdobné jednoduché je centrální zásobování energiemi i z atomu (elektřina,teplo). Kanaďan Smil ujišťuje v rozhovorech,že jedinou potíží je,pokud nemáme trojitá okna v domech,nikoli nenasytnost spotřeby zemního plynu.
„Elektroplyn“ v EU je nehynoucím reliktem - donedávna laciného,a o to marnotratněji konzumovaného -,potrubního plynu z Ruska. Sice EU kooperativně zvládá soupeřit o nesibiřský ZEMNÍ PLYN s bohatnoucí Asií (import 60% oproti 30% v Evropě),jenže experti pomíjí fakt,že státy Dálněvýchodní Asie nesytí spotřebou LNG energetiku v tak ohromném objemu (rovněž tak dosud největší světový producent plynu Rusko !) jako EU. Japonsko,Čína či Jižní Korea nerezignovaly na jaderné zdroje,ale takovou energetiku rozvíjí i exportují ! Není vůbec překvapivé,že za dvacetlet Česko (v EU od roku 2004) nedostavělo jediný („modulární“) jaderný reaktor,ale bylo vmanipulováno do návykové závislosti na plynu,což ho má stát - na úkor potřebných výdajů do atomové energetiky - další obrovské investice. ČEZ,jenž má za úkol stavět jaderné zdroje,také „roztáčí“ kapitál do zemního plynu,aniž by se akcionáři,průmyslníci a národohospodáři bouřili. Do plynu,jehož energetická hustota je objemově tisíckrát nižší,než uhlí,benzínu - i násobně menší než v jaderné páře. (Západní) Evropa po generace nastřádané bohatství a geopolitický vliv s „elektroplynem“ (=ZEMNÍ PLYN) rapidně pozbyla.
EU si neodepřela ZEMNÍ PLYN z Ruska: není na něj uvaleno embargo. Rusko se tak letos stalo (prý) druhým největším dodavatelem LNG do EU !!? A přes Turecko,jemuž byl odepřen vstup do EU,proudí do EU plyn nejen ze Sibiře,ale i z „totalitního“ Azerbajdžánu. Evropské elity - do loňského 24.února desítky let „uplácené“ (putinovským) Ruskem skrze obří nákupy zemního plynu - svou neprozíravostí přivedly evropské společnosti k takovému omamnému návyku na ZEMNÍ PLYN,že musí být zvýhodňován. Není náhoda,že Energetický regulační úřad na počátku listopadu zveřejnil (současně se zprávou o razantním zvýšení ceny „elektroplynu“) Desetiletý plán rozvoje přepravní soustavy plynu v ČR. V EU se nadále promrhávají bilióny do plynovodů,terminálů,přípojek a dalších plynárenských zařízení. V Česku pod rouškou ekologického přizpůsobení plynové distribuce směsi s vodíkem. Bez ohledu na státní energetickou koncepci,která nepočítá s energetickým (a teplárenským) využíváním zemního plynu.
Česku hrozí výrazně vyšší závislost na dovozu plynu,varuje jeden expertní web (iuhli.cz): Plyn rozhodně nebude přechodným palivem na pár let,jak se o něm často hovoří. Co se týče evropské soustavy a perspektivy plynárenství,jde hluboko za rok 2050. Už jenom proto,že i významné evropské společnosti právě upisují dlouhodobé kontrakty za hranici toho roku. Toliko expert „věří“ v pokles ceny zemního plynu na trzích. Eurokrati nás obelhávají...ZEMNÍ PLYN je v EU návykovou drogou. Zdrogovaní nevidí,že se kvůli rozvodům plynu roz(pře)kopávají města a obce...ZEMNÍ PLYN už měl být nejdražším zdrojem energie - hlavně domácností: za pomoci cel,daní (emisních „povolenek“),ale i cenových regulací. Není známo,že by LNG „tankery“ byly poháněny vodíkem neb atomem,natož se plyn přepravoval po oceánech na plachetnicích,proto jde o zdroj energií daleko špinavější,než „domácí“ surovina uhlí neb uran.