S kvapíkem se protlačuje (veřejně) nediskutovaná novela SŘS
21.srpna 2024 Ministerstvo spravedlnosti referovalo: Ministr Pavel Blažek dnes vládě předložil návrh novelizace soudního řádu správního,který reaguje na výzvy a zkušenosti získané za více než 20 let od jeho zavedení. Změny reflektují bohatou rozhodovací praxi správních soudů a snaží se vyjít vstříc požadavkům praxe. Věřím,že tento návrh přispěje k posílení práv účastníků řízení. Že zvýší transparentnost soudních procesů a tím se také posílí důvěra občanů ve správní justici a právní stát obecně. Díky novele se zároveň velmi zefektivní a zrychlí řízení před správními soudy. Nato - již 28.srpna - se předloha novely Soudního řádu správního (SŘS) octla v české Poslanecké sněmovně (Sněmovní tisk 777). Aniž by zpravodajská média,včetně Českého rozhlasu a ČTK,o legislativním kroku informovala. Web Česká justice,který jinak detailně rozebírá dění v justici a soudnictví,informoval o připravované novelizaci SŘS (jenom) v lednu. Je náhoda,že jediný nevládní text o SŘS (www.ceska-justice.cz/2024/01/spravni-rad-soudni-se-zmeni-po-20-letech-vymezi-pravomoci-samosoudcu-i-asistentu) je zrovna cenzurovaný !? (Přístupný jen údajným předplatitelům MEDIA NETWORK Magazínu...ač jiné texty nebývají zpoplatněné). A ještě se poslancem „zpravodajem“ předlohy novely SŘS (Sněmovní tisk 777) stal nezvolený poslanec (prof.Ing.Mgr.Martin Dlouhý,Dr.,MSc.) !!!
Nelze se nedomnívat,že s onou novelou SŘS se „čaruje“,není-li běžné,aby velká průřezová novela zákona,natož procesního předpisu,doputovala z Vlády do Parlamentu takříkajíc obratem. Není tak nepravděpodobné,že novela Soudního řádu správního byla sepsána opět soudci Nejvyššího správního soudu (NSS) - jako v roce 2018 (tehdy přiznal dnešní Předseda Ústavního soudu - novela 77/21 Sb.). Akorát v přítomnosti za předlohou zákona oficiálně nemá být skupina poslanců,nýbrž Vláda. Soudci NSS troufale nadiktovali Vládě novelu SŘS: novelizace SŘS totiž není součástí Programového prohlášení Pětikoalice !!! Vládní koalice hodlala dokončit návrh nového Trestního řádu,návrh věcného záměru Civilního řádu soudního a návrh novelizace Zákona o státním zastupitelství,nikoli „otevřít“ SŘS (a zvyšovat soudní poplatky). Mělo se toliko posílit personální obsazení správního soudnictví.
Legislativní rada Vlády (LRV) vytýká předloze (Sněmovní tisk 777): subsidiární použití občanského soudního řádu značně komplikuje soudní řízení správní a dělá ho nepřehledným. I z toho lze mít zato,že novela SŘS byla sepsána soudci,kteří se neradi přichází o paragrafy,které mají „vyjudikované“. Rovněž o „rukopisu“ NSS vypovídá to,že nemá dojít k přenesení ČÁSTI DRUHÉ SŘS do Zákona o soudech a soudcích (ZSS),kam svojí povahou má náležet. Soudci NSS se mají za nadřazené ostatním soud(c)ům,včetně těm na Nejvyšším soudě (NS),takže lpí na svém „mikroZSS“. A v posledku svědčí o podfuku ze strany soudců NSS to,že novela SŘS nereflektuje (slovy Ministerstva spravedlnosti) zkušenosti získané za více než 20 let od zavedení. § 16 SŘS má zůstat netknutý,ač samy soudci NSS vykládají,že jednotlivé úkony nečiní předseda senátu,nýbrž soudce zpravodaj,což však zatím nemá oporu v SŘS i ZSS. Soudci NSS dokonce vykládají,že soudní tříčlenný senát NSS se skládá minimálně ze dvou předsedů a obvykle jednoho soudce (votanta),jak je i patrné z Rozvrhu práce NSS. Přesto doktrína i praxe Nejvyššího správního soudu se nepromítla do velké průřezové novely Soudního řádu správního (Sněmovní tisk 777).
V době,co Ústavní soud je obsazen nemálo soudci NSS,včetně funkce Předsedy,poněvadž soudci druhého nejvyššího soudu (NS) nejsou ctihodní pro jmenování ústavními soudci,troufalost NSS vůbec není překvapivá. Soudci NSS lstivě zneužívají svou moc - a vlastně podvádí veřejnost,tedy soudnictví v Česku se nenápadně normalizuje. Pokoutní novela (mimojiné) SŘS se normalizačnímu trendu nevymyká. Důvěru občanů ve správní justici - a právní stát obecně - bortí samy obludně nesoudní soudci.