Generační otazník nad investicemi ČNB
Ve finančně globalizovaném světě nelze zajišťovat stabilitu cen obstarožními měnovými intervencemi a úrokovými sazbami. § 32 Zákona o České národní bance dovoluje ČNB obchody na kapitálovém trhu,ale experti stále přežvykují ony přežité praktiky. I stávající Bankovní rada ČNB si může „mýt ruce“ nad pomíjením nejmodernějších investičních nástrojů. Neosvíceně zkostnatělý je totiž i Parlament (v Praze,Bruselu,Štrasburku),když finanční deriváty jsou definovány tak,že jimi nejsou ty z velkoobchodních energetických produktů (§ 3-1 Zákona o podnikání na kapitálovém trhu) !!!! Centrální banka malého státu - s vlastní měnou - nemá být předvídaným pravým tvůrcem dobově modifikovaného kapitálového trhu. ČNB se stává jednou z mnoha nadnárodních bank - akorát svázanou v činnosti zastaralou legislativou.
Není překvapivé,že předloni centrální banka vykázala rekordní ztrátu cca 412miliard korun (kol 38miliard v roce 2021),když posilovala beztak slabou Korunu. Propad výnosů způsobily - informují zpravodajská média - nárůst úroků vyplácených nadnárodním bankám (kvůli zvýšeným sazbám !),pokles hodnoty akcií,a samozřejmě snížení hodnoty držených deviz. ČNB do loňska naakumulovala schodek 487 miliard,i proto nakupuje zlato,kterým čtvrtstoletí pohrdala,ba jeho nemalých zásob se dříve zbavila. Po odchodu obecně uznávaného guvernéra Rusnoka z funkce,personálně obměněná ČNB dohání deset let prozíravější „státní“ banky v Polsku a Maďarsku...
Kolikrát ještě dojde k obměně „správní“ rady České národní banky,než se experti dovtípí,že ce(mě)nové stability nutno dosahovat obchodováním se strategickými komoditami ?!! (Jako elektřina,zemní plyn,křemík či uran...)