Internetová dálnice i zítra bude luxusem
Nadále se v (nefiremních) tarifech rozlišuje mezi hovory,SMS,DMS a daty,ač to neodpovídá komunikačním technologiím 21.století. Používání mobilu není už (analogovým) telefonováním,ale vždy přenosem dat. A ještě se data účtují nikoli časově,ale objemově,což je obtížně zachytitelné a sledovatelné. Pokud za paušál smí neomezeně surfovat i "chladnička",nejen lze koukat na desítky filmů,pak ti bez paušálu platí mnohem více za internetové připojení. A to často jednotkově za každý MB,ale paušálově zvýhodnění vyhlížejí za daleký obzor. K tomu soudci,úředníci,profesoři,policisté a další "surfují" po internetu denně zadarmo. Za nějakých deset let tu vznikly třídy datově přesycených - a skupiny datově až vyhladovělých. (Re)distribuce (internetových) dat nás navrací do feudalismu: s urozenými,jejich výsadami a doprovodnými strukturami vazalství. Internet už není svobodným médiem,nikoli protože se stal nástrojem komerce a dezinformací.
Nerovnost přístupu k datům nabourává celou vizi digitalizace (státu). Piráti sice v Parlamentu prosadily právo na datový styk se státem,ale nikoli právo na aspoň 100 MB dat měsíčně zdarma - oproti jednotkám GB,které skupiny zvýhodněných čerpají za cenový paušál. Daní DPH není zatížen každý MB (GB),ale placený tarifní balíček. Operátoři a jejich někteří zákazníci optimalizovaně legálně okrádají stát o daňové příjmy. Danění paušálu je možná větší podfuk století než modifikace topných olejů v motorová paliva. U benzínu a nafty se také platí DPH z každého litru,nikoli z paušálové platby. Není známo,že by někdo jezdil od kupříkladu 200 km bezplatně,a to ani kamióny. Stejně tak není známo,že by kamión po přejetí schengenské hranice za palivo neplatil obchodní přirážku,ale byrokrati v Bruselu evropským elitám vymohly „bezplatný“ roaming. Samozřejmě,že ti nepoužívající roaming ani paušál doplácí na ty je bezuzdně konzumující. A není podružnou otázkou,zda u některých plátců paušálů a nulového roamingu nejde o patologickou závislost na virtuálním světě.
Má se mít za normální,že osoby v hmotné nouzi mají mobil,když s nimi utíkají běženci z nebohatých zemí. (Nebere se v potaz,že ani mobil nefunguje bez elektřiny.) Chudobní nemají a nemohou mít na neomezený paušál,ač se digitalizuje veškerý život a přináší to komfort. Ví se - za kolik se obchoduje plyn,ropa i elektřina,ale data nemají tržní ceny. Internet v Česku je jeden z nejdražších v Evropě: nezlevňuje,ač v době pandemie výrazně narostla potřeba webové komunikace (on-line). Nenaplnil se ihned zesměšňovaný názor odvolané předchůdkyně dvojitého ministra Babišovy vlády,že rapidní růst spotřeby dat je časem zlevní. Datové napojení přecejenom mají levnější ti s placeným paušálem,což je důsledek rafinovaného nastavení daňového systému. Lze mít zato,že operátoři nesnižují ceny,i protože jejich zaměstnanci jsou velmi drazí. V Česku jsou mzdy v telekomunikacích dlouhodobě nadprůměrné (obdobně jako v energetice). Datové připojení také nezlevňuje,poněvadž "trojka" zdejších operátorů kupříkladu investuje do marnivého pokrytí pražského metra. I proto internet nemůže v dohlednu obecně zlevnit.
Česká pošta se mohla stát čtvrtým operátorem,ale to by stát nesměl rozprodávat radiové spektrum dosavadním způsobem. Pokud státní pošta má provozovat datové schránky,tak bylo záhodno,aby ovládala vlastní telekomunikační síť vedle nadnárodní konkurence. Poště nebyl zajištěn ani obchodní podíl u žádného dřívějšího operátora (Telecom). I kvapná privatizace telekomunikací v Česku stojí na počátku příběhu drahých dat. Telekomunikační trh v Česku je profesionálně řízenou parodií (virtuální operátoři jsou začasté "dceřinné" firmičky "trojky"),na čemž má vinu i neprozíravý regulátor. Nu a vůdčí operátoři mají investovat i do vynucovaného přechodu k 5G. Některé skupiny obyvatelstva přetěžují web právě se svým nadužívaným paušálem,takže 4G již «zastaral». Dálniční síť - a i třeba přenosovou elektrosoustavu - spravuje stát,ale internetovou "dálnici" nikoli,tudíž nekončící náklady do rozšiřování,vylepšování,ale i konfigurace (třech propojených) sítí,se též promítají do cen za připojení. Česko,které odmítlo jadernou technologii Ruska i Číny,přičemž dosud nedohnalo příjmově Západ,má se napojit do sítě,na kterou i z hlediska výše HDP nemá. A ještě technologii 5G finalizují právě v "komunistické" Číně,nikoli na Taiwanu,čímž je ohrožena bezpečnost. Česko s takovou iluzí života srovnatelného se Západem nemůže zastavit odliv dividend investorům a rostoucí dluhovou službu. Levná data nemohou téct z technologií pro 22.století.
Referendum,zda zestátnit datové sítě,jistě vyhlášeno nebude…