Hrátky s Datovými schránkami v Česku
Sotva milión uživatelů DATOVÝCH SCHRÁNEK (DS),drží-li skoro každý v Česku „mobil“,ukazuje na tristní stav digitalizace. Není se co divit,že je celkově pomálu (dobrovolných) uživatelů DS,uzákoněných v červenci 2009 (300/08 Sb.),brání-li od listopadu 2022 Digitální a informační agentura (DigIfA) ve vstupu do DS (mojedatovaschranka.cz) těm,kteří používají třeba (ještě funkční) Windows 7 !!
Dalším odrazujícím faktorem v užívání DATOVÉ SCHRÁNKY je znevěrohodňování způsobu přihlašování do ní – přihlašování se s vlastním (ovšem občasně variovaným) heslem. DigIfA zastrašuje vážným bezpečnostním rizikem - a vnucuje SMS ověřování,Identitu (Portál) občana či MojeID. Po propagandě o Microsoft Internet Exploreru 11 (“není podporovaný”) se DigIfA uchýlila ke znevěrohodňování svobody volby přístupových údajů k DS ! Správci DATOVÝCH SCHRÁNEK není dovoleno blokovat vstup do nich. Ani diktovat uživateli,jaký operační program či prohlížeč (vyhledávač) si nainstaluje. Zákon o právu na digitální služby (12/2020 Sb.) - za jeho prosazování nazvaný: Digitální ústava !!? - však je během pár let platnosti obstruován. Předsedové liberálních partají ve svých vládních funkcích tolerují,že DigIfA popírá princip technologické neutrality (§ 13-1 zákona). Velmi pravděpodobně Piráti - a vůbec ajťáci - mají prospěch z toho,že uživatelé „digitálních služeb“ státu jsou nuceni pořizovat si zbytný software i hardware.
Sama Česká pirátská strana stěží mohla přitáhnout veřejnost k DATOVÝCH SCHRÁNKÁM,pakliže partajníci dávají najevo,že většina společnosti - mimo okruh počítačových "maniaků" a (polo)profesionálních ajťáků - je digitálními analfabety. Podceňování až nadřazenost prezentoval hlavou státu odvolaný I.Bartoš v tiskové zprávě pod názvem: Poslední tři roky se digitalizuje nejrychleji v historii Česka. Cituje se: V dubnu přibyla mobilní aplikace Portálu občana. Občané tak nemusí řešit složité přihlašování k službám státu z počítače nebo webového rozhraní...Představili jsme online kurzy pro zvyšování digitálních dovedností...Snadno přístupné kurzy eGovernmentu,které ukazují například přihlášení a získání Identity občana,založení a používání DATOVÉ SCHRÁNKY...Kromě knihoven jsou kurzy dostupné i online. Účastníci kurzů získají základní přehled o procesu přihlášení a získání Identity občana,způsobu založení a používání DATOVÝCH SCHRÁNEK a také používání Portálu občana včetně jeho nové appky...DATOVÉ SCHRÁNKY jsou na okraji zájmu veřejnosti právě “díky” poručníkování samotného (ex)vicepremiéra Vlády. Rádoby blahosklonně Piráti podsouvají veřejnosti Portál občana,který je jen další „hrou“ na displeji. Nu v dubnu se Piráti chlubili: Nová aplikace Portálu občana je oficiálně spuštěna,lidem umožní vyřídit úřední záležitosti přes telefon. Portál občana je vstupní branou k online službám českého státu,který jich nabízí již více než 600 a další rychle přibývají. Novou mobilní aplikaci Portálu občana z dílny Digitální a informační agentury je možné ode dneška stáhnout na App Store a Google Play. Výhodou tak bude dostupnost přibývajících služeb státu digitálně,jen za pomoci mobilního telefonu. V aplikaci přehledně naleznete vše,co ve webové verzi portálu včetně možnosti správy DATOVÝCH SCHRÁNEK. Díky Portálu občana je možné vyřídit mnoho úředních záležitostí,jako je například podání daňového přiznání,vyhotovení výpisů z rejstříku trestů nebo propojení s DATOVOU SCHRÁNKOU.
Pirátská strana - s vládním "zastřešujícím portofoliem" digitalizace - napřela síly ke vlákání širší veřejnosti do pasti závislosti na „mobilu“,k čemuž patří i Portál občana. Stejnětak k nasazení pevnějších pout od "technologických gigantů" (Apple,Google),navíc neplatích daně v EU. A Piráti samozřejmě zamlčují,že ona “megaapka” z “dílny” DigIfA nectí technologickou neutralitu,definovanou v “Digitální ústavě” (§ 13-1) !! Portál občana - a i další “apky”,včetně samotných DATOVÝCH SCHRÁNEK,DigIfA „testuje“ tak,že bez “podporovaného i aktualizovaného softwaru“ je absolvovování kurzu ztrátou času. Anebo je součástí kurzů zprostředkování nákupu produktů od oněch "gigantů" ?! Zprávy českých Pirátů jsou vymýváním mozků (za provizi),poněvadž ke vstupu do DS není zapotřebí Portálu občana,pakliže DATOVÉ SCHRÁNKY mají vlastní webovou adresu (mojedatovaschranka.cz).
Je nepodstatné,že na Slovensku lze vstoupit do DATOVÉ SCHRÁNKY jen se čtečkou čipů ?!! Naprotitomu Slovensko má jediný “digitální” zákon (305/2013 Z. z.),nikoli tři. V Česku Zákon o “datových schránkách” (ZDS) je nepochopitelně provázen Zákonem o právu na digitální služby i Zákonem o elektronické identifikaci. Piráti v Česku se o kumulaci zákonů “zasloužily” též (jimi oslavovaná Digitální ústava)...
Lze mít zato,že vzdorování miliónů DATOVÝCH SCHRÁNKÁM spočívá také v neporozumění vícefunkčnosti DS: nejsou toliko podatelnou a doručovatelem písemností. Státní prostředky se promrhávají do dalších způsobů identifikace fyzických osob,včetně občanských průkazů s čipem,přestože DATOVÉ SCHRÁNKY jsou kompletní identitou (autentizací) občana (§§ 3-4 + 8-1 + 14 + 18-2 ZDS) !!! Neoddělitelnou součástí chodu DATOVÝCH SCHRÁNEK je Informační systém DATOVÝCH SCHRÁNEK (ISDS) !!!!!! Cituje se § 14-1 ZDS: ISDS je informačním systémem veřejné správy,který obsahuje informace o DATOVÝCH SCHRÁNKÁCH a jejich uživatelích !!! Digitalizace stavebního řízení by možná nebyla totálním průšvihem,kdyby se pro něj nekonstruovala duplicitní podatelna !
Nakonec i nevládní experti na informační technologie nechápou úlohu DATOVÝCH SCHRÁNEK. V rozhlasovém pořadu Online Plus (12.července) Petr Koubský kritizoval náramnou složitost ovládání DS,ač spíše nutno mluvit o nejistotě v užívání DS,pakliže DigIfA (dříve Ministerstvo vnitra) si zahrává s uživateli. Jak by stát měl stimulovat širokou veřejnost k užívání DS je špatně položená otázka,zamlčuje-li se ajťáky i kybernetiky zapíraný princip technologické neutrality. Trapnější je,nechápou-li experti,že datové zprávy v DS lze bezplatně a dosti snadno „archivovat“. Nu jako další zásadní potíž DS ji vytkl týž novinář Koubský (Csc. či PhD v oboru kybernetika a počítačová věda). Aspoňže DigIfA na rozhlasovou dezinformaci zareagovala: vyvěsila na webu vyčerpávající „recept“ pod názvem: Možnosti dlouhodobého uchovávání datových zpráv. Jinak řečeno: komu není znemožněn „pobyt“ v DATOVÉ SCHRÁNCE,nemá překážky stáhnout si originál zprávy,včetně takzvané obálky (zfo). Za Datový trezor se samozřejmě připlácí,však experti posuzují DS pohledem právě záludné aplikace Portálu občana. Co nefunguje intuitivně či samovolně přes „telefon“ (v ptydepe Pirátů: bez složitého přihlašování z počítače nebo webového rozhraní),je v jejich očích předpotopní...