Ajťácká vrchnost ve spolčení s nadnárodními giganty
Možno rozhořčeně spekulovat,co Digitální a informační agentura (DigIfA) „testuje“ nabouráváním se do přenosu dat uživatele DATOVÉ SCHRÁNKY (DS). Dotěrnou a nepravdivou hláškou: došlo zřejmě k výpadku připojení k internetu. Má hláška za cíl ponoukat k placení neomeze(nevyčerpatel)ného datového paušálu ?! Anebo se za jejího odklikávání lokalizuje uživatel DS...??!
Děsivější je,že DigIfA ignoruje princip technologické neutrality v Zákoně o právu na digitální služby (ZPDS:12/2020 Sb. - § 13-1),čímž odrazuje od používání DATOVÝCH SCHRÁNEK (sotva milión uživatelů za 15let od jejich uzákonění). Po celé dvaroky DigIfA brání ve vstupu do DATOVÉ SCHRÁNKY minimálně těm,kteří nepoužívají “podporovaný” prohlížeč a "aktualizovaný" Windows !! Cituje se z informací poskytnutých oním ústředním správním úřadem pro elektronickou identifikaci a služby vytvářející důvěru (§ 2-2 zákona ZPDS): Správce ISDS v Nápovědě Klientského portálu datových schránek...uvádí,které prohlížeče jsou podporovány,tzn. testovány a je o nich známo,že v nich vše funguje. Neznamená to,že jiné internetové prohlížeče nelze použít,jen jejich funkčnost nemůžeme garantovat,protože je netestujeme...Doporučujeme používat jen takové operační systémy,které jejich výrobce stále ještě aktualizuje. U MS Windows je to Windows 10 a novější...Technologickou neutralitu DigIfA doslova sabotuje,ač zákon ZPDS byl nazván: “Digitální ústava” !!? Dikce § 13-1 ZPDS zdůrazňuje technologickou neutralitu: Orgán veřejné moci zpřístupní digitální službu uživateli služby bez závislosti na konkrétní platformě či technologii,ledaže by takové řešení bylo nepřiměřeně ekonomicky náročné,nesplňovalo požadavky na bezpečnost informačního systému veřejné správy nebo mu bránil jiný právním předpisem chráněný veřejný zájem. DATOVÁ SCHRÁNKA je - i po novele 471/2022 Sb. - takovou službou,což vyjadřuje § 4-1a téhož zákona.
Svévolné sabotování vůle zákonodárce není přestřeleným hodnocením činnosti Digitální a informační agentury,vyvěsila-li na webu (info.mojedatovaschranka.cz/info/cs/2048.html) po dvou letech „pošlapávání“ technologické neutrality nedatovanou zprávu (!!!?) pod názvem: Ukončení podpory zastaralé šifrovací sady. Cituje se z textu:
Uživatelům,kteří pro přístup do datové schránky stále používají starší zabezpečení,které přestane být podporováno (nazvané TLS_DHE_RSA_WITH_AES_256_GCM_SHA384),byla tento týden rozeslána datová zpráva s informací,že podpora této šifrovací sady bude vypnuta 5. prosince 2024. Pro tyto uživatele to znamená,že pokud neaktualizují software nebo operační systém zařízení,kterým přistupují do své datové schránky,může se stát,že po tomto datu nebudou moci datovou schránku používat z tohoto zařízení. Nejčastějším důvodem použití zastaralé šifrovací sady je běh aplikace na zastaralém,již nepodporovaném operačním systému (například MS Windows nižší verze než 10),případně použití zastaralé komunikační infrastruktury...Pokud stále používáte starší operační systém Windows a komunikace na datovou schránku Vám po 5. 12. 2024 přestane fungovat,může pro vás být dočasným řešením,že si stáhnete a nainstalujete prohlížeč Google Chrome.
Ovšem - Národním úřadem pro kybernetickou bezpečnost bylo vydáno doporučení k zabezpečení mejlů (přes mejlové schránky dochází ke kybernetickým útokům),nikoli k oboustranně šifrované komunikaci DATOVÝCH SCHRÁNEK. DigIfA otevřeně zastrašuje blokováním přístupu do DATOVÝCH SCHRÁNEK dalším uživatelům,kteří používají starší soft(hard)ware. A i DigIfA neupustila od donucování měnit si operační systémy,ale i prohlížeč. Dokonce státní úřad (s oním eufemistickým dovětkem: “pro služby vytvářející důvěru”) tlačí k pořizování si produktů od "technologických gigantů" (Microsoft,Google),kteří neplatí daně v EU férově,jak je známo. DigIfA vystupuje jako obchodní zprostředkovatel neb lobysta nějaké zájmové skupiny.
DigIfA se stala státem ve státě,takže se neobává bouřlivé odezvy veřejnosti na svou arogantní svévoli. DigIfA má být správcem DATOVÝCH SCHRÁNEK,nikoli správc(administr)ovat software jejich uživatelů. Žádnou podporu DigIfA neposkytuje uživatelům DATOVÝCH SCHRÁNEK,ba není to její úkol. Slovíčko podpora je toliko zneužíváno ajťáky - a vůbec IT sektorem - ke zneklidňování veřejnosti. S tím ponoukána k výměně funkčních zařízení za stále nová. I vyvolání závislosti na „aktualizacích“ patří k manipulaci veřejností,poněvadž není neobvyklé,že "technologičtí giganti" ustávají v "podpoře“ po vypršení dvouleté záruční lhůty. I takové přístroje DigIfA blokuje - v jejím ptydepe „testuje“ - jinak řečeno: monitoruje.
Aparát Digitální a informační agentury se může vysmívat veřejnosti,je-li § 13-1 zákona ZPDS „gumový“: jde toliko o proklamaci. § 13-1 Zákona o právu na digitální služby se měl stát součástí Listiny základních práv a svobod,ale nestal. “Digitální ústava” je tak vlastně podfukem ajťáckého stavu…