ALADIN nám nepředpovídá počasí
Každých deset let meteorologové (prý) zlepší předpovědi počasí o den. Meteorologové ke své prognostické profesi dodávají: Stoprocentní předpověď počasí je stejný úkol jako vyrobit perpetuum mobile. Stejně jako výrobci aut se snaží vyrobit auto s co nejnižší spotřebou,tak i my se snažíme udělat model atmosféry tak,aby byl výpočet co nejpřesnější. A stejně jako se nikdy nepodaří vyrobit auto s nulovou spotřebou,tak ani my nebudeme moci udělat model,který by stoprocentně vycházel...Jenže člověk se zdravým rozumem neočekává,že předpověď počasí bude perfektní. Problém spočívá v tom,že Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) se octl - a my s ním - v zajetí „předpovědního modelu“ pod názvem ALADIN. V květnu 2018 ČHMÚ spustil superpočítač,do nějž se data pro modelování denodenně „naklikávají“ a na němž ALADIN modely vyrábí. Média informovala o ohromující kapacitě a výkonu superpočítače,nikoli o jeho životnosti,a i elektrickém příkonu. Úroveň předpovědí ČHMÚ není lepší,nýbrž rokodroka ubožejší - aspoň na vlnách Českého rozhlasu,lze mít zato. Není nijak neobvyklé,že z éteru zní zpráva o jasném dni neb aktuální přeháňce,ač realita za oknem (vzdušnou čarou nepříliš vzdáleného ČHMÚ) je jiná. Meteorologové nevykouknou z okna (do atmosféry),nýbrž „čumí“ do monitorů. Dnešní meteorologie nesleduje atmosféru,nýbrž ji modeluje...
Prognózovat „jednotné“ počasí pro kraj s rozmanitou geomorfologickou strukturou je nemožné,však ČHMÚ je organizován krajsky. Regionální (krajské) výskyty srážek ČHMÚ málokdy vystihne v předpovědi. Nejinak je tomu z hlášením síly a směru větru. A v době změny klimatu se meteorologové drží obstarožních pojmů pro atmosférické jevy: například teplá,studená a okluzní fronta. Sama prognóza počasí se nenaplní,když se směšuje poledne s odpolednem,neb odpoledne s večerem. Příchod meteorologického jevu meteorologové obvykle neudávají v hodinách,ale právě v (zažitých) názvech denních dob. V předpovědích se dále nejednotně užívají výrazy polojasno,oblačno,zataženo: (malá) oblačnost se zaměňuje za polojasno - skoro zataženo za oblačno. Někteří meteorologové se zvrhlému posunu denních dob sice vyhýbají,ale má snad posluchač sledovat,kdo předpověď zpracoval,nechce-li být uveden v omyl ? Předpovědi ČHMÚ se stěží vyplní,pokud se o nich referuje neperfektně. Anebo státní organizace ČHMÚ poskytuje fundované předpovědi od ALADINa jenom za vyšší úplatu ? Český rozhlas platí meteorologické službě málo ?
Častěji ČHMÚ zastrašuje obyvatelstvo (lokálními bouřkami,sněhovými kalamitami) - než vydává hodnověrné předpovědi počasí. Český hydrometeorologický ústav promrhal finanční prostředky do monstra,které nenahradí jediného meteorologa,natož pozorujícího podneb(es)í mimo (obvykle teplejší) město. Do energeticky náročného monstra,které má sestavovat jen krátkodobé předpovědi (standardně 48 hodin). Sebevýkonnější počítače neznamenají pokrok. „Předpovědní model“ ALADIN nebyl a není krokem vpřed se strojovou inteligencí. ČHMÚ se za více jak pět let od nastartování ALADINu nezlepšil v předpovědích. ALADIN si z lidí „dělá šoufky“ - už se v tom suprainteligentní démon podobá Homo sapiens sapiens. Referuje-li ČHMÚ každý den o tom,jak byl přepočítán model počasí předešlého dne,neplní svou veřejnou funkci.
S chabou předpovědní službou ČHMÚ se pojí ještě něco: nápadně rychle se spotřebovávají data na webu ČHMÚ (i pokud se jen zobrazené čte). Možno spekulovat,zda rozporné až mylné předpovědi počasí nemají za cíl připoutávat obyvatelstvo k internetu,včetně obstarávání si různých „apek“. Nu internetově závislé už dnes nenapadne poslouchat předpověď počasí z pitomého rádia. Možná jednou dojde k tomu,že předpovědi budou jen na „mobilech“,mají-li být časově i místně perfektní.