ČE(S)ZKO ve slepé uličce liberalizace energetického sektoru
Kolem krachu BOHEMIA ENERGY (BE) se vyrojily ledasjaké (dez)informace - třeba že jde o rodinnou firmu (Písaříkových). BE se sice veřejně omluvila za ukončení dodávek elektřiny a plynu na (českém) energetickém trhu,ale zároveň dala najevo,že by se zákazníci nedomohly ničeho,kdyby BE vstoupila do insolvence. Zda BE vypověděla smlouvy se (všemi) zákazníky se nemluví. BE možná nadále (pře)prodává elektřinu a plyn velkým zákazníkům.Toliko «hodila přes palubu» malé (900 tisíc !!!). Přitom k (středně)velkým patří veřejné subjekty,včetně obcí,jejichž obyvatelé jsou v přítomnosti vystaveni povinnosti nemožného plnění,když ne hluboké tísni. Kdoví jaké sankční poplatky za nedodržení smluv obsahují smlouvy s velkými odběrateli. Lze však předpokládat,že smlouvy s malými nezahrnují žádné adekvátní sankce vůči BE. A to není nepodstatné na krachu některých „dodavatelů“...V právním státě se uzavírají nerovné «smlouvy»,které produkují většinou nechudí mazaní advokáti. Stejná profesní vrstva,která má radit klientům,jak se domoci odškodnění.
Energetický regulační úřad (ERÚ) brzy nabádal klienty BE přestat posílat měsíční platby,ač to napadne každého obezřetného zákazníka,však o obecné povaze odběratelských smluv úřad mlčí. A ještě ERÚ rezignoval na včasné usměrnění cen takzvaných "dodavatelů poslední instance" (DPI). ERÚ nenařídil polostátnímu ČEZu dodávky elektřiny za netržní cenu - jako například ve Francii,přestože § 12 Energetického zákona takový krok předvídá: V případě naléhavé potřeby a ve veřejném zájmu vzniká držiteli licence na distribuci elektřiny nebo na distribuci plynu povinnost zajišťovat distribuci elektřiny nebo distribuci plynu nad rámec licence na základě rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. Na návrh vlastníka nebo provozovatele dotčeného energetického zařízení nebo z moci úřední vydá Energetický regulační úřad rozhodnutí...na dobu určitou,nejdéle však na 12 měsíců...Prokazatelná ztráta vzniklá držiteli licence...nebo dodavateli poslední instance je důvodem pro úpravu regulovaných cen.
Místotoho se nadiktovaly DPI zákazníkům (nejen BOHEMIA ENERGY) nehorázné zálohy,aniž by se přitom vedla debata,zda sám smluvní vztah musí být vždy opřen o zálohy. Nebo zákazníky energopodniků jsou jenom nepřizpůsobiví,kteří neplatí účty včas a poctivě ?!! DPI mají od distributorů - vlastně jsou jimi samy - informace o odběratelích energií,aby se chovaly korektněji. ERÚ trpkou realitu vrchnostenství DPI retušuje zprávou,že většina dodavatelů poslední instance na základě dohody s ERÚ umožnila spotřebitelům zaplatit v listopadu 50 % a v prosinci 60 % předepsané částky. Ze záloh se tak stalo výpalné...
Nakonec DPI smějí předstírat,že energie na(do)kupují za současné ceny na burze (rozptyl marží více než 400 %),ač jejich (specifické) postavení mezi dodavateli jim implicitně přikazuje,aby měly rezervy energií,sice je pak prodávají dráž. A asi musí dodávat dráž,zajišťují-li i distribuci !!!! Jistě ČEZ není povinen odprodat všechnu vyrobenou elektřinu na burze,tedy v Česku za krizové situace bankrotu obchodníků ČEZ selhal,přestože vlastnictví zavazuje. Je však nepravděpodobné,že by česká Vláda zestátnila distributory plynu a elektřiny. Babišův kabinet s „akčním“ dablministrem se ani neodhodlal ovládnout cele ČEZ,natož "odkoupit" profitující jadernou "divizi". Není příliš pravděpodobné rovněž to,že by ČEZ ustal v (pře)prodeji zemního plynu i jeho distribuci - a byl výhradně producentem a distributorem elektřiny. Tak v přítomnosti ČEZ možná plyn „dotuje“ ze zisků z elektřiny,nikoli dodává chudobným proud za nákladovou cenu (na příděl).
Liberalizace trhu s vzácnými energiemi zabředla do slepé uličky...