Není fuk: zda sešlapaná či nepomačkaná
Bez (transparentní) národní anke(deba)ty,natož celostátního referenda,Ministerstvo životního prostředí (MŽP) prosazuje (mimo zřízení dalšího Národního parku) zavedení záloh na nápojové plechovky a petky. Prý zálohování skvěle funguje dva roky na Slovensku – a již dvacetlet v Německu. Nebere se však v potaz,že v obou evropských státech se zálohy vybírají jen ve velkých obchodech,nikoli v krámcích...
Zálohovací systém by se měl týkat nealkonápojů v plastových lahvích a plechovkách o objemu 0,1 až tři litry - i nápojů do 15procent alkoholu. Výjimku v zálohovaní budou mít obaly od mléka a mléčných výrobků,nápojů přes 15% alkoholu a jednorázových skleněných nápojových obalů: referuje MŽP...Takže byrokraty neděsí,že se dodnes balí nápoje do decovek,proto se jejich zákaz nepřipravuje. Nejméně dvacet let obchodníci byly nuceni prodávat třeba saláty v jednorázových obalech,čehož výsledkem je civilizační mizérie,patrná na hladině oceánů. Nejkřiklavější konzumní návyky (třeba jednorázové brčko) již zákaz postihl,avšak jogurty (a další mléčné výrobky povětšinou v malém balení),pod kterými „praskají“ pulty obchodů,a k jejichž nákupu v televizích ponoukají reklamy,se zálohování mají vyhnout ! Stejně tak petky nenápojové - od salámů,salátů či pomazánek -,kterých v obchodech nápadně přibylo za posledních deset let. MŽP nemíní zavést vedle kontejnerů na (nápojový) PET kontejnery na ten nenápojový,ale i PP obaly,kterých není málo,nýbrž jsou všudypřítomné.
A není pochopitelné,proč MŽP pomíjí plechovky od sterilovaných potravin,včetně konzerv pro domácí mazlíčky. I obal od masového výrobku,ale i jogurtu,lze vymýt,ne-li postačuje jej vytřít. Ministerstvo životního prostředí hodlá – s rádoby „bohulibým“ záměrem (je klíčové,aby se odpad co nejčastěji využíval jako zdroj) - pobořit praxi třídění,která nějak již směřuje Česko k lepším (environmentálním) zítřkům. Ministerští úředníci se mají zabývat - za vysoké platy - další zbytnou agendou,plánují-li: Cenu zálohy stanoví vyhláška. Jakoby si obchodníci s výrobci nemohly dohodnout výši záloh bez pražské vrchnosti.
4kačky za pet(plechov)ku - o korunu více než na skleněné lahve - má být adekvátní záloha. MŽP tudíž přehlíží nejen rozdíl mezi plechem (hliníkem) a (různorodým) plastem,ale i fakt,že (re)cyklení skla je - už jenom vzhledem k jeho násobné hmotnosti - energeticky náročnější. Také se má zálohovat stejně čtvrtlitrový obal jako 2,5litr…! Záměr MŽP prozrazuje legislativní „rukopis“ bruselských byrokratů. Buď by se za malý obal měla vybírat vyšší motivační záloha k jeho vrácení,anebo by se drobné obaly měly ponechat sběru do kontejnerů (pytlů). Lze mít za nemorální paušalizují výši zálohy za (hliníkový) plech i petku. Konzument by měl pociťovat rozdíl mezi oběma obaly v zálohované částce při každém nákupu,dojde-li na jejich zálohování.
Technokrati v Praze pravděpodobně nepochybují,že poddaní strpí,nebudou-li moci odnášet k recyklaci sešlapané petky (plech). Slovy MŽP: Při vrácení nepoškozeného a nesešlápnutého obalu s etiketou a EAN kódem bude částka vrácena. Přestože petka se deformuje - oproti skleněné láhvi - snadno po jejím vyprázdnění (sama etiketa se odrhává),tedy lpět na vracení nepomačkaných,je nesmysl. Beztak někdo sešlape petky v obchodě,aby byly skladnější. A vracet hliníkovou plechovku ve staronovém stavu,je-li hravě promáčknutelná,dozajista popírá všední realitu. Aspoň na to jsme měli být dotazováni v referendu...
Vracení „neposkvrněných“ obalů přinutí větší část obyvatelstva k nakupování s automobilem. Stěží na kole či v MHD se petlechovky nezdeformují. Tak někteří vlastně budou okrádáni prodejci,poněvadž zálohy jim propadnou (,s čímž MŽP lstivě kalkuluje). Turisté a nomádi krajiny,v které nebývá kontejner na každém kilometru,natož obchůdek v každé obci,budou nevratitelné pet(plechov)ky odhazovat. Z instinktivních přátel přírody technokrati udělají její nedobrovolné škůdce. Ovšem ti nechudobní snadno oželí zálohu: budou si moci dovolit revoltu.