Volba „principála“ českého Kocourkova
Volební kampaň do funkce hlavy státu (potřetí) finišuje v čase adventu,vánoc i ponovoročních předsevzetí. Před pěti lety dokonce došlo k souběhu kampaně prezidentských voleb s parlamentními...premiéra tak jmenovala hlava státu krátce před koncem funkčního období. Nejde o důsledek nějakých předčasných parlamentních voleb (poslanecké volby bývaly na počátku léta),ale nesmyslného nastavení přímé volby hlavy státu. V roce 2012 se právníci (v čele s mentorem JUDr.Rychetským) přeli,zda takzvaný prováděcí zákon volby bude přijat včas a bude dokonalý,nikoli zda je příhodné vybírat novou hlavu státu (vždy) na přelomu kalendářního roku. Česko si zavedlo asi unikátní formát prezidentských voleb,poněvadž není běžné ve světě ani to,že probíhají (krátce) po parlamentních volbách (naopak). Nu republika,v níž se na podzim schvaluje státní rozpočet,ba i ve stejný čas novela „starého“,to není nijak překvapivé.
Nejenom pro start nynější (třetí) přímé volby hlavy státu (byl vyhlášen na pátek třináctého !!!) volba bude fraškou. Srozumitelné rozhodnutí Volebního senátu Nejvyššího správního soudu (NSS) o vyřazení paní Rohanové z volby (13.prosince) je toliko jedním z dějství frašky. O paní Rohanové,která se „registrovala“ k prezidentské kandidatuře rok předem !! se totiž začlo mluvit „podvanácté“. I byl paní Rohanové poskytnut - den před zasedáním NSS - nemalý prostor ve vysílání veřejnoprávního rozhlasu (12.prosince) !? Dále ČESKÝ ROZHLAS (ČRo) kolem poloviny prosince vpustil všechny kandidáty na rozhlasové vlny,avšak programově exkluzivně. Reportážní program s jedním kandidátem běžel totiž za pracovního dne - a závěrečný rozhovor se odvysílal již v patnáct hodin („speciál“ Dvacet minut Radiožurnálu). Pořad Dvacet minut Radiožurnálu bývá vysílán pravidelně až v 17hodin,ale v ony prosincové dny proběhl bez kandidáta - „speciál“ s kandidátem. První byl jako obvykle reprízovaný o půlnoci - časově dřívější nikoliv !! ČESKÝ ROZHLAS rovněž nedbá dikce § 35-7 volebního zákona: V době začínající 16 dnů...před zahájením volby prezidenta mají kandidáti na funkci prezidenta republiky,jejichž kandidátní listina byla zaregistrována, vyhrazeno v...Českém rozhlase 5 hodin bezplatně poskytnutého vysílacího času. ČRo odvysílá (od 28.prosince) jedinou debatu kandidátů (v přímém rozhlasovém přenosu): dvě hodiny před otevřením volebních místností. „Speciál“ Dvacet minut Radiožurnálu v lednu nebyl. ČRo sice vysílal na stanici PLUS (i reprízovaný) přemýšlivý po(dcast)řad ČEKÁNÍ NA PREZIDENTA,ale bez kandidátů. ČRo karikuje soupeření prezidentských kandidátů. Od volební kampaně kandidátů ČRo pozornost důsledně odvádí,resp.nutí sdílet volební kampaně na internetu.
Média veřejné služby šířeji kritizovala „upsání se“ zákonodárců vícero kandidátům do prezidentské funkce,ale s nominanty kandidáta Zímy to nepohnulo,poněvadž NSS před pěti lety vyřkl toliko „obiter dictum“,že kumulace podpisů týž zákonodárců je nepřípustná. Nu zda by byl přípustný „podpis“ nezvoleného poslance (náhradníka) na kandidátní listině média nespekulují a NSS neřeš(il)í,protože nastupování nezvolených náhradníků do Poslanecké sněmovny je již ústavní „zvyklost“. Sám ČRo referoval 20.listopadu o výsledcích zadaného průzkumu k názoru na kumulaci podpor zákonodárců,ale dotazovaným otázka na akceptování podpisů právě náhradníků nebyla položena…!!? Veřejnoprávní rozhlas dvoutřetinovou volební účast v letošní prezidentské volbě podivně hodnotí jako vysokou.
Česká média sáhodlouze rozebírala,zda v prezidentské volbě zvítězí sou(osvobo)zený expremiér či armádní generál. Média sice nepomíjela kandidaturu exrektorky Nerudové,vlivného předsedu senátního výboru Fischera či bývalého velvyslance Bašty,ale výrazně napomohla vyprofilování oněch dvou kandidátů („alfasamců“). Bylo vysoce pravděpodobné,že duel Andrej-Petr prožijeme jako diváci (někteří i coby voliči),i protože stávající premiér - se státnickým formátem - do volby hlavy státu nevstoupil. Profesor Fiala se upsal ďábelské koaliční smlouvě,která mu zaručuje být premiérem,ale nikoli řídit a rekonstruovat kabinet podle politické situace a dobových priorit,což se za vítězství jednoho z kandidátů může vymstít. K tomu do prezidentské volby zasahuje česká justice,pokud protahuje proces s expremiérem,ba procesem okatě pokryla čas volební kampaně.
Jedním dobrým výsledkem fraškovité volby české hlavy státu může být,pokud volební účast bude opravdu vysoká (přes 80-85%) - a neplatné hlasy („bílé“ lístky) budou převažovat nad těmi promarněnými od aktivních ne-voličů. Skvělým výsledkem nynější přímé volby prezidenta republiky je poslední tečka za vypořádáváním se s totalitní minulostí. Třeba televizní sága Vyprávěj (po Zdivočelé zemi) ke kolektivní katarzi dospěla,ač mnozí politologové,badatelé a žurnalisté by horlivě protestovali. Stranický lídr Babiš - s mnoha slabými (lidskými) stránkami,ale bez rizikového kultu osobnosti - zvládl „vyluxovat“ KSČ(M) z českého Parlamentu,ale vděku antikomunistů přesto nepožívá. Transformace člena KSČ ve vrcholného reprezentanta „kapitalistického“ a soudcovského (právního) státu je dovršením 30letého potýkání se s přivlečenou nevábnou minulostí.Hlava státu jistě nemá být morální (hodnotový) ukazatel...takový ideál bývá uspokojen jen ve výjimečné popřevratové neb poválečné době. Prezident republiky má být principálem politické arény,do níž předvádění veletočů a nefingované pády neodmyslitelně patří.