Co tak prodat poštu ČSOB za korunu ?!
Místo debaty o nepominutelné roli Československé obchodní banky (ČSOB) v ohlašované reorganizaci státního podniku ČESKÁ POŠTA (ČP s.p.) se neustále přetřásá,zda některé vesnice a městské části nepřijdou o poštovní „pobočku“. Od letošního února veřejnoprávní rozhlas přiblížil stav hospodaření i nezbytnost „transformace“ ČP s.p. vícekrát,však o tom,že ČESKÁ POŠTA je propojená s ČSOB,nepadlo ani slovo. I v novém pořadu PENÍZE A VLIV,ač průvodce pořadu (J.Klímová) čerpá informace ze zákulisí velkého byznysu.
ČSOB neskrývá,že si přivlastnila ČP s.p.: do roku 2027. Za Babišova ministerského kabinetu nedošlo ke kompletní reorganizaci pošty,ale bylo dovoleno profitovat ČSOB nadále na „poštovní infrastruktuře“. ČSOB (Poštovní spořitelna) není jen obchodní značkou ČSOB,nýbrž je s ČP s.p. srostlým podnikem. Anebo je střeženým státním tajemstvím,že Holding ČSOB chytře ovládá ČP s.p. ?!
Prý hrozí bankrot poště - přitom ČSOB se chlubí expanzí dosahovanou skrze ČP s.p.: Díky své rozsáhlé pobočkové síti je tak Poštovní spořitelna aktuálně nejlépe dostupnou bankou na českém trhu. ČSOB se podařilo v roce 2017 prodloužit spolupráci s Českou poštou na dalších 10 let. Začátkem roku 2018 značka spustila prodej Poštovního pojištění a Poštovních fondů. Obchodní síť Poštovní spořitelny představuje v současnosti 80 Finančních center Poštovní spořitelny a více než 3 000 poboček České pošty. Své služby poskytuje Poštovní spořitelna přibližně 2 milionům klientů. ČP s.p. je právě (vydělávající) bankou,proto pro velkou evropskou banku („mateřská“ KBC Bank) nebylo výhodné,aby zázemí pošty bylo sdíleno jinými zásilkovnami. I markantní vliv ČSOB způsobil,že liberalizace „poštovních“ služeb zůstala na papíře (Zákon 221/2012 Sb.). Stát,který obchází vlastní Zákon o poštovních službách,se stěží ozve,předstírá-li jeho mocný obchodní „partner“ z Bruselu nepropojení s ČP s.p. ČSOB se neobtěžuje zapsat Poštovní spořitelnu do veřejného rejstříku,coby součást Holdingu Československá obchodní banka !!!
Kolik ČP s.p. vynaložila na mohutný vozový park pro rozvážku balí(č)ků,Ministerstvo vnitra (zakladatel ČP s.p.) mlčí. Rovněž kolik peněz se „utopilo“ v přizpůsobení 3000 pošt bankovnímu provozu. A dochází k nepřátelskému převzetí ČP s.p. Spíše spediční velkofirmy a banky než sítě poštovních úřadoven. Již ČESKÁ POŠTA oznámila,že pro svou „divizi“ Balíkovna bude využívat 1 200 výdejních boxů firmy ALZA. Výdejní schránky ALZA vyřadí konkurentům dříve odpíranou „poštovní infrastrukturu“ ČP s.p.
Propojení s ČSOB či jinou korporací už je rozjetou transformací ČP s.p. Akorát polovičatou a pozdržovanou celých desetlet,což bude stát několik miliard. ČSOB si vezme zpět daň z mimořádných zisků,odvede-li ji vůbec,bude-li se podílet na financování své výdělečné „pošty“. Zrušení 300 „poboček“ ČP s.p. nejspíše neodporuje tajené strategii ČSOB. Nu není slyšet,že by se na konkrétním způsobu „transformace“ ČP s.p. shodla její Dozorčí rada. Už vůbec ne na tom,kam se vloží Poštovní spořitelna. I to ukazuje,že reorganizace ČP s.p. pokračuje dle „partitury“ Československé obchodní banky. Poštovní spořitelna má takovou klientelu,že nynější realizované zředění bankovních přepážek (jen ve městech) - legalizované „výnosem“ Českého telekomunikačního úřadu o delší docházkové vzdálenosti do banky - zkousne beze protestů.
Když už vyjmout lukrativní část ČP s.p.,tak jejím transparentním prodejem. Kdysi ČSOB převzala už jednu polostátní banku (IPB za jednu českou korunu). Nynější šéf Ministerstva vnitra o akvizici holdingu ČSOB však nevyjednává. Vzhledem k tabuizaci propojení ČP s.p. s ČSOB vyjednání adekvátního státního podílu v ČSOB (Poštovní spořitelna) se nepřihodí. Na úkor budoucnosti zatím nenarozených daňových poplatníků...