V Hrzánském paláci by funkce hlava státu nepozbyla lesku
Po nějakém půlstoletí je vrchním velitelem ozbrojených sil (Článek 63-1c Ústavy) profesionální voják - dokonce „čtyřhvězdičkový“ generál. S minimální odezvou i seriózní média přešla událost,že armádní generál Pavel - po zvolení hlavou státu - úřadoval v Hrzánském paláci. Petr Pavel se přesunul do pražského velkosídla prezidenta až po důkladné „sanaci“ jeho prostor,jsme se dozvěděli...S loni zvoleným prezidentem republiky nedošlo k odpoutání se od zprofanované praxe úřadování z někdejšího královského „Hradu“. Není náhoda,že se zase klubou skandály - spojené s osazenstvem Kanceláře prezidenta republiky,včetně tristní polemiky o (ne)absenci bezpečnostní prověrky nejen pro „poradce“. Až po nějakém roce se paní Vohralíková stala v očích novinářů závadovou perzónou...
Hlava státu nemá být kompromitována svým nezvladatelným okolím a neprůhlednými příspěvkovými organizacemi. Žádný zákon neukládá hlavě státu,aby působila ze starobylého Pražského hradu. Správa obřího Pražského hradu nemusí být řízena zrovna hlavou státu. A Lánskou oboru hlava státu také nemusí „dirigovat “,když v Česku máme odborně zdatný státní podnik Lesy ČR.
Prezident ČR má „šéfovat“ státu,nikoli mamutímu úřadu. Prezidentská kancelář v Česku se zvrhla ve zhuštěný konglomerát ministerstev,o čemž svědčí její početné sekce a odbory. Nehledě na tým „důvěrníků“ prezidenta,početností srovnatelný s poradci v severoamerickém Bílém domě,kteří však nepracují „nadohodu“. Přežívá pojetí aparátu kanceláře z Masarykovy první republiky,bez něhož česká hlava státu neučiní skoro žádný akt. Císař ve Vídni se třeba bez komorníka neoblékl a nenasnídal,ale podklady jeho úřadování vyhotovovaly většinou na ministerstvech,nikoli duplicitní byrokrati hradní kanceláře. Nejen ministři,ale i český prezident je „strojkem“ na podpisy. Přesto právníci nadále výkon moci českou hlavu státu hodnotí coby působení monokratického státního orgánu !
A ještě novináři hradního "Kancléře" (prý nepodléhající Služebnímu zákonu) silově staví na úroveň ministra !! Jde o dědictví exprezidenta Havla,jenž takový neformální titul pro vedoucího jedné organizační složky státu (Kancelář prezidenta republiky) začal užívat,aby manažerská funkce nepostrádala na lesku,když ji měl vykonávat ctihodný kníže z Orlíku. "Kancléř" české hlavy státu stále ilustruje institucionální předěl od blízkých zemí EU,když nejméně ve dvou Kancléř je předsedou (spolkové,resp.centrální) vlády. Za Husákovy éry vedoucí oné kanceláře nevévodil „Hradu“. Čtvrté desetiletí v Česku hradní "kancléři" těží z lesku,který k jejich funkci nenáleží.
Ke zcivilnění prezidentské funkce,o čemž někteří sní,by přispělo,kdyby si Armádní generál Pavel vystačil se zázemím Hrzánského paláce,jenž se tyčí na monumentálních Hradčanech také. Možná by nemusel být přísně střežen exteriér Pražského hradu (mimo času pobývání zahraničních návštěv a probíhajících státních ceremonií). „Venkovské sídlo“ v Lánech není pro prezidenta malé země panský luxus - narozdíl od (areálu) Pražského hradu. V Hrzánském paláce by nebylo těsno pro potřebné nejbližší okolí hlavy státu. Není příliš pochopitelné,proč předseda Vlády ČR užívá nejen Hrzánský palác,ale i nepříliš vzdálenou Kramářovu vilu. Česko již není federální ČSSR,ani duální ČSFR...