I soudci druhého českého nejvyššího soudu obírají stát o milióny ročně
U Nejvyššího soudu ČR (NS) působí 48 „civilních“ soudců (OBČANSKOPRÁVNÍ A OBCHODNÍ KOLEGIUM),přičemž většina z nich (46) předsedá 13 „běžným“ soudním senátům (soudní oddělení číslo 20-31,33) !!!! Dokonce tříčlenné soudní senáty NS mají 3-6 předsedů !!!!!!! nebo se skládají jenom z „předsedy“ !!!!!!!!!!!! Jinak řečeno: nejméně 30 soudců fakticky „okrádá“ stát prostřednictvím předsednických příplatků (§ 28-3a „Platového zákona“ ve znění 18/2022 Sb.). § 19 Zákona o soudech a soudcích (ZSS) totiž jednoznačně vyjadřuje: Nejvyšší soud rozhoduje v senátech nebo ve velkých senátech kolegií...Senáty se skládají z předsedy senátu a 2 soudců !!!!!
A ještě soudci NS v Brně pobírají,včetně bývalého Místopředsedy Romana Fialy,nemalé paušální náhrady. Třeba pro pořizování odborné literatury,včetně zákonů,které mají aplikovat,ale ignorují minimálně onen jeden. Dále je soudcům NS ze státního rozpočtu placen internet,desítky asistentů,soudních úředníků a analytický tým !!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Počínání soudců NS je neospravedlnitelné,poněvadž soudci jsou samozřejmě vázáni zákony. I kdyby se jim ZSS jevil kupříkladu nepraktický,tak zákon (jeho novelu) měly připomínkovat,ale nadále si potajmu rozdávají příplatky. A došlo loni v květnu k novelizaci ZSS (218/2021 Sb.),avšak § 40-1,nikoli § 19. Žel směšné: věta,že základem vnitřní organizace soudu jsou soudní oddělení vytvořená podle senátů nebo samosoudců,byla doplněna o větičku,že každý soudce se zařadí alespoň do jednoho soudního oddělení. Nelze o tom nabýt takového mínění,když pracující soudce nemůže působit mimo jakékoli soudní oddělení či úsek. Legislativci Ministerstva spravedlnosti (šlo o vládní návrh novely) slovíčkem alespoň implicitně nelegalizují Rozvrh práce NS,jenž je v příkrém nesouladu se zákonem.
Ctihodnost nesoudných soudců NS nemůže být vniveč...Soudci NS však nejspíše spoléhají nato,že novináři i veřejnoprávních médií se v zákonech neorientují,“kličky“ jim tolerují a Parlament by si nedovolil zřídit Vyšetřovací komisi. Přitom na Nejvyšším správním soudě se soudci rovněž obohacují na úkor státu - i za působení nového Předsedy Šimky.