Kapitán Pirátů měl rezignovat na místopředsednickou funkci
I seriózní média - jako Český rozhlas - nedbají rozdílu mezi funkcemi ministra a vicepremiéra (Článek 67-2 Ústavy). Nakonec Ivan Bartoš je odvoláván současně z obou (propojených) vládních funkcí,přestože selhal ponejprve v místopředsednické roli. Jinak by mu nebyly ku „pomoci“ s digitalizací stavebního řízení další členové Vlády. Vicepremiér pro digitalizaci měl odejít z Vlády již před evropskými volbami…ukázaly jejich výsledky.
Po skoro tři roky Piráti - ve své pravděpodobně ajťácké sebezahleděnosti - nevnímaly,že další dva vicepremiéři nejsou „gesční“. A vlastně šlo o spíše koordinátora neb zmocněnce digitalizace. Navíc ona vládní funkce loni pozbyla smyslu,když byla zřízena Digitální a informační agentura (§ 2a Zákona o právu na digitální služby) ! A ještě je nový vládní úřad dublován Radou vlády pro informační společnost,o které asi slyšel málokdo. Vicepremiér Bartoš měl přenechat neministerskou funkci ve Vládě šéfovi oné agentury záhy po jejím zrodu. Pirátský kapitán mohl rezignovat na místopředsednickou hodnost do konce léta,aniž by ztratil tvář,jsou-li beztak místopředsednické funkce vyprázdněné. (Být Místopředsedou máloco znamená i v Evropském parlamentu - vzhledem k jejich přehojnému počtu.)
Z čela Ministerstva pro místní rozvoj kapitán Pirátů měl být odvolán kvůli letitému zdržování procesu výstavby přehrady Nové Heřminovy,jak vyplulo na hladinu se záplavami. Je velmi pravděpodobné,že za nového ministra nebudou padat hlavy ministerských úředníků odpovědných za svévolné průtahy. Pro sabotáž správní činnosti rovněž nikdo nebude trestně stíhán v českém Kocourkově. Na letitém zdržování stavebních řízení přece vydělávají majitelé nemovitostí díky růstu jejich cen. Přehrada se postaví na dluh za aktuální ceny - a tytíž státní úředníci natom mohou profitovat,pořídí-li si státní dluhopisy (nemají to zakázáno). Zda se pirátský kapitán zavděčil zarytým odpůrcům přehrad hlavně mezi nevolitelnými Zelenými,lze spekulovat...