Přehrady a rybníky nejsou antipřírodní monstra
Za letošních záplav se Praha i České Budějovice neponořily do rozvodněných řečišť. Poprvé od 20.století („stoleté“) srážky a průtoky byly usměrňovány prozíravě s předstihem. A i umně skrze přehrady,rybniční soustavy,ale i četné tůně a terénní prohlubně. Přesto v Jeseníkách (podhůří) záplavy byly ničivé,takže ministr Výborný opodstatněně vyřkl: Pokud by dnes bylo vodní dílo Nové Heřminovy postaveno,povodí Odry a města Krnov a Opava by nezasáhla stoletá,ale pouze pětiletá povodeň. Není podstatné,zda záplavová vlna by byla pětiletá či snad dvacetiletá,pokud by hráz nádrže Nové Heřminovy stála. Podstatné je,že na naší planetě nádrže krotí,ale i zužitkovávají sílu zdivočelých vodních živlů postaletí (od starověku Nil). Záleží na preciznosti a zkušenosti těch,kteří je vybudují i posléze ovládají a spravují.
Český ministr Zemědělství dodal: Počítáme s rokem 2027,pokud by se podařilo urychlit vodní dílo Nové Heřminovy,bude to jenom dobře. Kvůli ohromným škodám se totiž posléze navyšoval státní rozpočet o desítky miliard ! Odklady přehrady Nové Heřminovy stojí stále více peněz : v textu z června 2017 věcně shrnul fakta o téže potenciální přehradě environmentální analytik Petr Havel. Cituje se (web Naše voda): Zdánlivě téměř dvacet let se táhne spor o způsob protipovodňové ochrany obcí na řece Opavě,symbolizovaný plánovanou přehradou v Nových Heřminovech. Ve skutečnosti je ale kauza stará 111 let,a již tehdy bylo ideově rozhodnuto o tom,že přehrada v této obci je vhodná...Tak či tak je zřejmé,že výstavbě přehrady v současné době již nelze zabránit,neboť již bylo do přípravných prací investováno mnoho peněz, včetně výkupů potřebných pozemků,a bylo by tak žádoucí poctivě a natvrdo konstatovat,že současné vedení obce nové Heřminovy vydírá svým postojem stát a všechny daňové poplatníky. Každým rokem,ba každým měsícem odkladů se budoucí stavba jen více a více prodražuje,což ve finále zaplatíme všichni... Lze mít zato,že je málo pravděpodobné,že výstavba započne do 3let: za dnešních cen materiálů,práce a hlavně energií. Pravomocně vydané územní rozhodnutí až na sklonku letošního roku znamená,že rok 2027 se překročí o dalších 10let. Další odložení stavby a další horentní škody jsou očekávatelné,i protože se státní peníze „lijí“ - za rozpočtového deficitu - do dálnic,které nejsou zábranou žádnému z očividně pustošících přírodních živlů !
Během 20.století naši předci zbudovaly – i za dob omezených občanských svobod - nemálo jiných přehrad,které „spasily“ letos větší část Česka. Veliké až obrovské nádrže (= přehrady) jsou jako mnohá lidská díla dvousečná,však příroda je natolik krutá a nevyzpytatelná,že člověk se jí pro své dobro musí vzepřít chytrostí a silou,což nevylučuje jistou míru osobní pokory. Návrat do minulosti,kdy snad (pra)lesy byly odolnější a voda se měla kde vsakovat,stěží je reálný. A je vhodnější vystavět přehradu nějak naddimenzovanou - vzhledem k rozpoznané nevypočitatelnosti vodního živlu. I sebevětší díla nakonec zapadnou do krajiny,takže spory o ně jsou z pohledu věčnosti trapná.