DAB vysílání je v české „kotlině“ podfuk
Herec a režisér Antonín Procházka loni nebyl hostem rozhlasového pořadu HUMORIÁDA - v době,kdy ČESKÝ ROZHLAS (ČRo) „rozdával“ posluchačům DAB(+)rádia. Jaké DABrádio vítěz obdrží,ČRo účastníkům telefonní soutěže vůbec nesděloval (na vlnách ČRo se nesmí vyslovovat žádné značky zboží a názvy firem !),ale zájem o DABrádio nijak nepolevoval. Až jindy pan Antonín Procházka - z Plzně - byl dotazován moderátorem v témže pořadu na DABrádio,avšak odvětil,že neví,o co jde...Není se co divit,když v krajské Plzni stojí výkonný FM (VKV) vysílač (20 kW),tudíž poslech digitálního rádia je pro plzeňáky rozmar. Anebo si kumštýř Procházka nemínil pohněvat rozhlasáky,realizující utkvělou představu o správnosti digitalizace všeho. I možná sdílí nekonspirační prognostickou radu: Analogová rádia ještě nezahazujte - digitalizaci možná přežijí.
Před více jak 2roky ČESKÝ ROZHLAS "vypnul" (všechny) zbývající středovlnné vysílače (AM),které šířily rozhlasový signál dál a lépe než FM vlny,natož z nevýkonných vysílačů. Ukázalo se brzy,že ČRo uvolnil AM vlny ve prospěch „komerčního“ Country Rádia (s poslechovostí mnohem vyšší než většina stanic Čro) - vysílající v Česku též celoplošně a analogově (AM,FM),sice je rádio podivně řazeno mezi „nadregionální“ stanice. Česko za třicet let v příjmech "nedohnalo" Západ,ale máme užívat velmi vyspělé nelevné technologie,ať už jde právě o DAB(+) - nebo kupříkladu datovou síť 5G. Ovšem - Německo již zprovoznilo (druhou) síť DABu,je-li větší a bohatší,avšak není soběstačné (celá EU) ve výrobě čipů,bez kterých se datová komunikace,včetně neanalogových rádiových i televizních přijímačů,neobejde !!!!!
Nelze nepochybovat,že novináři ČRo jsou ochotní zasadit vlastní rozhlasové vysílání do kontextu klimatické,energetické i sociální reality,o níž referují denně až v ponurém tónu,pokud způsoby šíření vlastního programu nereflektují. Zda protože platy redaktorů a komentátorů nejsou (hluboce) pod úrovní průměrné mzdy,anebo protože jsou uvyklí využívat denně internet,když v rozhlase mají připojení zadarmo,lze spekulovat. Už před lety se ČRo s vysíláním přesunul na internet,přičemž donedávna ještě bylo možno stáhnout řadu pořadů,ale v současnosti se lze leda napojit (mnohem dráž) poslechem (stream,podcast). Česko není a nebude nikdy tak bohaté,aby jeho veřejnoprávní rozhlas zpřístupňoval svou produkci dvěma digitální cestami. ČRo mlží o rostoucích výdajích do informatiky,datových uložišť a vůbec digitálních technologií. I po dvaroky ČRo nereferuje,zda došlo k navýšení počtu posluchačů po spuštění DAB(+). Management ČRo "vypínal" středovlnné vysílače s umanutým kosmopolitním plánem deanalogizace vysílání. Cituje se zpráva ČRo: Český rozhlas nyní buduje svoji DAB+ síť zejména jako rozvojovou aktivitu,která nám umožňuje zpřístupnit obsah ČRo co nejširšímu množství posluchačů. Rozhlasáci si neujasnili,zda je vhodnější vysílání po internetu,v kterém ČRo započal dříve. Pokud se datové připojení nestane cenově luxusem,tak DABrádio nepřitáhne posluchače.
ČESKÝ ROZHLAS manipulativně tlačí lidi k poslechu rozhlasu nejen přes digitální rádio: též po televizi (energeticky i technologicky náročné) - a taktéž právě na internetu (vůbec není za pakatel pro mnohé). ČRo vedle DABu platí za (nové) slabé FM „zesilovače“ (dokrývače): výkonem směšných 0,1-1 kW. Proto ČRo ostentativně nabádá obyvatelstvo,aby si pořizovalo DABrádia,má-li špatný lokální signál FM. DABrádio - bez (bílého)podsvícení („žrout“ elektřiny) - bývá dražší a neběžně v prodeji. DABrádio je zjevně dražší než „tranzistorák“ - také většinou i objemnější - a energeticky náročnější (ČRo dezinformuje opačně). A ještě DAB(+) potřebuje pro šíření zvuku více vysílačů než doposud u FM i AM,které však ČRo nemá (na kopcích dominují televize a především „mobily“) !!!!! DAB(+) je realizován ČRo bez ohledu na vůli jeho větších i nejmenších „koncesionářů“. „Státní“ rozhlas lstivě energetické náklady vysílání přenáší na posluchače. A soustavně se ve vysílání vysmívá posluchačům,kteří naladí FM s obtížemi,ne-li vůbec (třeba v pohraničí,a to i na vrcholcích).
Signály VKV degradují od počátku 90.let,pokud ČRo vysílá ve stereo zvuku. Rádia s (dlouhodobě) největší poslechovostí stále vysílají mono. Je setrvalým faktem,že se rádio poslouchá většinou v dílně,kuchyni nebo v autě,takže zvuková kvalita poslechu je podružná,však ČESKÝ ROZHLAS ji má za stěžejní výhodu DABu. (Coby divadelní či filmové představení rozhlas sledoval naši předci před 90 či 70 lety…). Samozřejmě každý,kdo “chce“ slyšet stereo,tak ho nastaví na aparatu(ře) !!!? Z Vinohradské v Praze se ne-digitální rádio jeví předpotopně. Stávajícímu Generálnímu řediteli ČRo již měl být snížen plat,poněvadž stojí za drahou iluzí dokonalého zvuku DABu,ale i duplicity webového s dabovým vysíláním.
DAB(+) je nehospodárným luxusem pro Česko,směřující k bankrotu. Česko,které si nedohodlo na evropské úrovni,že se na rakouské i německé straně pohraničí nebudou provozovat výkonné vysílače,které ruší vysílání v Česku,natom z DABem nemůže být lépe. DAB(+) se příjímá jako FM (AM) rovněž přes anténu -- je-li vysílač slabý,rušený,pak multiplex je ničím. Zatím vysílače DABu nejsou hojnější,ani výkonnější,než vysílače VKV. Stejně tak vysílače absentují v týchž oblastech jako FM.