Na koncese ke konzumaci webového obsahu zřejmě nedojde
Nelze nemít zato,že ČESKÝ ROZHLAS (ČRo) „mlží“ o tom,že se zvýšením rozhlasového poplatku(ů) má dojít k průřezové novelizaci Zákona o ČRo (i ČéTé). S tím ČRo cenzuruje debatu,proč má být schválena velká mediální novela (Sněmovní tisk 738),ač se ještě “neusadila” loňská (225/2023 Sb.). Stejnětak proč Rozhlasové poplatky mají podléhat „valorizačnímu automatu“. To přestože úkolem ČRo je (§ 2 zákona): poskytování objektivních,ověřených,ve svém celku vyvážených a všestranných informací...
Lze mít zato,že předloha „velké mediální novely“ (Sněmovní tisk 738) je ilustrativním příkladem dnešní zvrhlé legislativní praxe: zákony si píšou ti,kterých se má dotknout,ba jak jim vyhovuje. Obchází se tak zastupitelská demokracie: zákony se mají „rodit“ prvotně v Parlamentu. Poslanci a senátoři jsou zákonodárci,nikoli hlasovacími stroji vlády,proto se i rozhlasáci mají obracet na ně. Lze se domnívat,že předloha spočívá na podvrhu z ČRo,je-li Důvodová zpráva „velké mediální novely“ opřena o propagandistickou dezinformaci: Efektivita vynakládání prostředků na vysílání byla zvýšena i mj. vypnutím vysílání na středních vlnách - AM. Jde o dezinformaci,poněvadž finanční úspora s vypnutím zbylých vysílačů SV nebyla vyčíslena ČRo. A Country Rádio (s poslechovostí o něco vyšší než „lidová“ stanice ČRo Dvojka) hraje jak z AM vysílače Husova kolonie,tak z vysílače Liblice !!
Pan ministr Kultury v rozhlasovém pořadu Dvacet minut RADIOŽURNÁLU (19.listopadu) obhajoval „vládní“ předlohu (Sněmovní tisk 738) mimojiné slovy: rozšiřuje okruh koncesionářů. Lze snad pominout fakt,že první otázka moderátora pořadu ČRo (T.Pancíř) byla neuctivá: proč se protahuje projednávání v Poslanecké sněmovně (?) Tristní je,že „gesční“ ministr přejal mluvu rozhlasáků,kteří Rozhlasové poplatky právě nazývají Koncesionářské !! I to ukazuje,že minimálně podklady „velké mediální novely“ (Sněmovní tisk 738) pochází z „dílny“ rozhlas(televiz)áků,vyskytuje-li se právě v Důvodové zprávě protismyslně slovo koncesionářské. Sám Zákon o rozhlasových a (televizních) poplatcích (ZRTV) ono slovo neobsahuje,což rozhlasáci (natož ministerští úředníci) musí vědět. Nejde o legalistické slovíčkaření: slovo koncesionář(ské) má v Česku jiný význam (povolení). ČRo tak oslabuje právní vědomí obyvatel (v rozporu s § 2-2a Zákona o ČRo),trousí-li rozhlasáci „fejky“. Je nepodstatné,že onen nonsens ČRo nešíří na vlastním webu (poplatek.rozhlas.cz),poněvadž rozhlas je audiomédiem primárně - a i slepý má být informován objektivně,ověřeně,vyváženě a všestranně.
Deník Referendum,jenž Rozhlasové poplatky také nazývá Koncesionářské (!),v dubnovém textu (Několik argumentů pro okamžité zvýšení koncesionářských poplatků) apeluje: Můžeme jim [veřejnoprávním médiím] vyčítat kdeco,ale neměl by to být zástupný argument pro nezvyšování poplatků. Ba naopak měl by to být silný motiv pro jejich zvýšení a další zlepšování fungování a společenské prestiže veřejnoprávních médií. Poplatky proto zvyšme. Pak dokončeme důležité legislativní změny. To je první nutný krok. Nutno mít zato,že právníci pražské centrály ČRo zjistili,že je zapotřebí přepsat Zákon o ČRo (ZČRo),aby všeobecně manipulativní počínání ČRo (hlavně stupňující se vnucovaní informací a pořadů po internetu) bylo „právně ošetřeno“. (Slovy předkladatele zákona: reaguje na technologický vývoj prostředí,v němž působí elektronická média.) Tedy hlavně kvůli legalizaci „internetizace“ rozhlasu byla „načtena“ v Poslanecké sněmovně „velká mediální novela“,netoliko novela Zákona ZRTV. Titulek Sněmovního tisku 738 podloudný záměr nezakrývá: Novela z. o České televizi a o Českém rozhlasu. Nikoli novela Zákona o rozhlasových a (televizních) poplatcích !
Nemá-li být ČRo (i ČéTé) financován prvotně ze státního rozpočtu,což by nebyla evropská anomálie,tak férové řešení rozhlasových a (televizních) poplatků je ve vyšším „zdanění“ internetového připojení (pro fond audiovize) - a část výnosu přenechávat ČRo. Anebo dovolit ČRo,aby uděloval konzumentům „podcastů“ právě koncese. Už by nebylo protismyslné nazývat všechny odvody ČRo Koncesionářskými poplatky. Samozřejmě koncese (či licence) by ČRo uděloval i firmám. Jenže místotoho velká mediální novela (Sněmovní tisk 738),bude-li schválena Parlamentem,zavede progresivní zdanění firem - s patřičnou výjimkou - pod rouškou poplatků. Zatím,neprošla-li „velká mediální novela“ parlamentními komorami do letošního léta,jak si rozhlasáci diktovali a očekávali (zpráva ČRo z 28.června: Výše rozhlasového poplatku v roce 2024 je i nadále 45 Kč),rozhlasákům stačí vytrvat po Silvestru ve vsugerovávání počtářské mantry veřejnosti: výše rozhlasového poplatku je stejná od roku 2005 - jeho skutečná hodnota se snížila vlivem inflace na polovinu - lze očekávat další propad na 22,50 Kč.