„BRUSEL“ ve slepé energopolitické uličce
Ruská armáda se vpádem na Ukrajinu obsadila největší jadernou elektrárnu v Evropě...debatovalo se však o tom,komu nejvíce by ublížil únik radioaktivity při jejím poškození. Chápou bruselské elity,že v 21.století je drahocennou (válečnou) kořistí vysoce výkonná (nikoli právě jaderná) elektrárna,ale i plynovod ??!
Energetika v realisticky uvažujících soustátích (impériích) má být na prvním místě. EU je však energetický „příživník“ a Česko se natom podílí (...Ministr Síkela překvapil nápadem dovážet elektřinu z Ukrajiny). V EU se energetická produkce stala druhořadou...až na fetišizaci paroplynu. Anebo meritokratické elity EU počítali s tím,že se nedostatková elektřina -,ale i třeba žádoucí vodík - získají z(e zchudlé) Ukrajiny za „pakatel“ ? „Putin“ - nemilosrdný hráč velmocenského pokeru - pravděpodobně unijní kalkul odhadl. Bruselské elity zklamali (již před letošním 24.únorem)...
Česko v roce 2004 vstoupilo do spolku,který jadernou energetiku sabotuje,což Rusko nemohlo nevyslídit jenom s četby novin. O Lipské burze „elektřiny“ trousí dezinformace i kovaní ekonomové...A o brzkém zprovoznění nového jaderného bloku ve slovenských Mochovcích se v médiích povětšinou mlčí,ač by to mělo být na celounijní fanfáry. Asi není náhoda,že Maďaři se odhodlali realizovat výstavbu dalšího jaderného reaktoru...bruselskými elitami byla totiž rozpoutána válka právě s Maďarskem...(předtím s Polskem,které k jádru směřuje). Nestačí Bruselu tuhá (obchodní) válka se stálým členem Rady bezpečnosti OSN - s teritoriálně největší říší na světě,o čemž se učí již děti školou povinné. Navíc sousedící s nejlidnatějším státem světa,jenž soupeří se „Západem“ o velmocenské výsluní. Evropské elity nereflektují geopolitické danosti: zarputile sdílejí hodnotový surrealismus.
Německo s Rakouskem,které během posledních deseti let zpustošily relativní energetickou soběstačnost (=bezpečnost) EU,nejsou nijak sankcionovány. Jejich představitelé jsou přizváni všude,ač by jim neměla být podávána ani ruka,nelze-li je vyloučit z evropského „hospodářského“ společenství. Česko dokonce připustilo,aby německý Kancléř pronášel vizi „nové Evropy“ na půdě pražské (svobodné) univerzity. V červenci „ratifikovaný“ souhlas Evropského parlamentu s rozšířením taxonomie o plyn a jádro nebyl vítězstvím realisticky smýšlejících energetiků a politiků,ani hvězdným úspěchem české diplomacie v Bruselu,nýbrž dalším krůčkem atomofobních evropských zemí k potlačení jaderné energetiky v EU. Jenom sloučení obého bylo další „germánskou“ lstí zemí,jež mají nejsilnější zastoupení v nevlivnější frakci parlamentu. Odmítnutí velmi drahého (paro)plynu by neodsunulo neodbytnou panevropskou otázku,zda si Německo může dovolit vypínat (nerestartovat) jaderné elektrárny,aniž by bylo neignorováno na vrcholných setkáních. SRN je dovoleno pokračovat v nepřátelské energetické politice,když její občanka je stále prezidentkou Evropské komise. Ursula (von der) Leyen rozpravu o zastropování ceny plynu,ale i jeho odvázání s elektřinou,otupila nesmyslným návrhem zafixování jenom ruského plynu. Následně tatáž evropská funkcionářka vyloudila na členských státech EU slib snižování spotřeby energií. Válečné daňové odvody nakonec možná dopadnou na jaderné zdroje energií,ač jsou investičně,technologicky i personálně nejnákladnější.
Bruselské meritokratické elity budou i příští rok vzývat ultraliberální unijní trh...až k hladomoru. Nebude ustavena evropská agentura,která by stanovovala a upravovala ceny - zvyšovala nebo omezovala výrobu - po vzoru poválečného Evropského společenství uhli a oceli (ESUO) !!! USA dvakrát ochránily Evropu vyloděním svých armád,ale stěží mohou zásobovat Evropu (levnými) energiemi navěky. Evropa holý nedostatek (cenově dostupných) energií nepřeklene spěšně - obdobně jako třebas u čipů. Green Deal není plánem na 10-15 let,nýbrž nejméně tři desetiletí. Václav Cílek již v knížce z roku 2012 Prohlédni si tu zemi - poučen Václavem Smilem - přemítá o společenském kontextu energetiky a o pomalosti energetického přechodu: Bez fosilních paliv by cesta k demokracii byla delší. Také se to dá říct tak,že bez fosilních paliv může být cesta od demokracie kratší...Většina energetických technologií se na rozdíl od spotřební elektroniky zlepšuje jen pomalu a za ceny odpovídající násobkům původních cen...úkol,který vyžaduje obrovské investice,jednotnou energetickou politiku a 30-40 let času...Nutně potřebujeme svět bez fosilních paliv,avšak přechod na obnovitelné zdroje nebude záležitost na roky,ale na desetiletí. Bruselští byrokraté však jednotnou energetickou politiku dekonstruují. Bez dostatku energií,včetně tepla,může být projevené mínění voličů tobogánem k neliberální demokracii. (Volby do Evropského parlamentu se blíží...)
pisatel textu není rusofil - a nehlasoval pro (unáhlený) vstup ČR do EU