Chorobně nepřátelské Německo mělo být znovuokupováno
Nedošlo v EU k oddělení cen elektřiny od cen zemního plynu,ani k přehodnocení jaderné energetiky v Německu (= SRN) - na rozdíl třebas od Švédska. Think tank Realistická energetika a ekologie nepřekvapivě vydal (v září 2022) - sice svým tónem nabubřelé - prohlášení: Zachraňme Evropu před sebezničením, energetickou válku proti EU zahájil Green Deal for Europe, Putin situace jen využívá. Jeho součástí je neojedinělá tvrdá kritika německé takzvané Energiewende (dominantními energetickými zdroji mají být takzvané OZE). Cituje se:
...z podstaty...je nesmysl, pokud němečtí politici tvrdí, že jeho energetiku budou takové zdroje pohánět v roce 2030 z 80 % a v roce 2035 dokonce ze 100 procent. Jak známo, o žádné noci, ani v pošmourný či bezvětrný den solární či větrné elektrárny neposkytnou ani Watt výkonu pro výrobu elektřiny. Proto už více než 20 let dotovaný systém OZE musí doplňovat rezervní, záložní stabilní elektrárny,které v s kapacitními platbami dostávají rovněž dotace. Takové pružné zdroje měly být v Německu právě plynové elektrárny,jichž Německo chtělo po celé zemi postavit v nové kapacitě cca 47 GW. Je to licoměrná, pokrytecká politika, která se pokouší zakrývat fakt, že OZE musí stále suplovat stabilní turbínové emisní zdroje, ovšem postavené jaksi „mimo trh“....Německo tak za obří dotované náklady vybudovalo paralelní,duální energetický systém z přerušovaných, nestabilních OZE a ze záložních stabilních elektráren na uhlí a a zejména závěrných na zemní plyn. V této politice pokračuje a chce ji dokonce urychlit. Obě větve jsou dotovány jak z daní občanů, tak v cenách energie,přičemž obrovská nestabilita systému vyžaduje nesmírné náklady na správu sítě,aby nekolabovala. Náklady na řízení sítě jsou již po vlastní silové ceně elektřiny nejdražší položkou v ceně elektřiny pro německé spotřebitele...Realizace unijní politiky zelené tranzice našla svou kvintesenci právě v německé Energiewende, která nese zcela zásadní odpovědnost za explozi nepřijatelných cen energie, zvláště primárně elektřiny...prostřednictvím středoevropské burzy v Lipsku. Nutnost zobchodovat ceny přes tuto burzy elektřinu z řady evropských zemí vlastně dotuje a legitimizuje německou extrémně pojatou zelenou tranzici.
SRN atomofobní cíle utvrdila,informují média: Žádný plyn,uhlí ani atom. Německo bude jen zelené,velí nový zákon. A ČEZ v Temelíně loni vyrobil nejvíce elektřiny,přičemž ji samozřejmě coby nedostatkovou komoditu snadno „vyvezl“. Evropská komise nepokutuje SRN za každou „teravatku“ zmařené elektřiny do evropské sítě (má k tomu „alibi“ v evropské „ústavě“),ale její členka v době předsednictví Česka EU na jeho půdě vzdorovitě prohlásila (dne 11.listopadu v Praze: Evropské jaderné energetické fórum),že jádro bude mít podíl v evropské energetice pouhých 15-16% !!!! Česká veřejnoprávní média i sama česká vláda zarytě mlčí o surrealistickém postoji Evropské komise,jíž předsedá německá občanka...
Německo novelizací svého zákona (téhož 11.listopadu) prodloužilo do poloviny letošního dubna provoz třech jaderných elektráren: jen do předpokládaného okamžiku „vyhoření“ paliva v nich. Bavorsko - o poměrné velikosti Česka - ještě před odstávkami prvních reaktorů čerpalo z jádra energii ze dvou třetin. Německé jaderné provozy byly velmi bezpečné vzhledem k technické preciznosti obyvatel našeho západního souseda. Od doby kancléřství Angely Merkel Německo fanaticky usiluje o konečné řešení: vymýcení jaderné energetiky v Evropě. Politika SRN je unijně nepřátelská - s demagogickou propagandou: Bezmocnost Japonska zvládnout fukušimskou havárii. Útlum jaderné energetiky poskytne Německu konkurenční výhodu v éře obnovitelné energie. Energetická politika Německa bude bezpečná,spolehlivá,nezávislá na importech,a energie bude cenově dostupná jak pro průmysl,tak pro spotřebitele. Realizovaný bojkot jádra však nezačal prvotně kvůli havárii v japonské Fukušimě,jak se traduje. Již za kancléřství Gerharda Schrödera „rudo-zelené" vládě se dohodlo ustoupení SRN od jaderné energie. Až teprve „čertovský“ pakt s Ruskou federací (NORDSTREAM) - za vstupu exkancléře Schrödera do korporátních služeb v panovačném Rusku - odklon stvrdil. Pakt s nepřátelským Ruskem zajišťoval,že více než polovina zemního plynu proudila do SRN,a to za „dumpingové“ ceny. Plyn,který - podobně jako uhlí (obé vzácná chemická surovina) - byl a je marnotratně pálen v elektrárnách kvůli hysterické atomofobii Němců.
Předvídalo se,že souběžné ukončování výroby elektřiny z uhlí a jádra je šílenou strategickou chybou. Německo v přítomnosti kvůli nedostatku zemního plynu produkuje nemálo energie ze „špinavého“ uhlí. Z pozice (západo)evropské velmoci Německo hodlá parazitovat (s atomofobním Rakouskem) na energetice ostatních evropských zemích,a to i těch ekonomicky mnohem slabších. Nu Německý institut pro ekonomický výzkum na konci listopadu 2021 informoval o své „analýze“: Po odstavení všech jaderných bloků bude mít Německo zajištěno dost elektřiny. Bude ale muset v případě potřeby spoléhat i na své „jaderné“ sousedy. SRN se nejspíše spoléhá i na přenos elektřiny z jaderných elektráren na Ukrajině (celkový instalovaný výkon činí více než 13 GW !!). A také na kabely vyráběné na žírné Ukrajině,protože bez nich Německo svou „chytrou“ přenosovou síť nepoloží. SRN výrazně navýšila pálení uhlí - s vidinou,že jeho parazitická politika uspěje,i když Ukrajina moskevského agresora nevytlačí.
Plynovodem po dně Baltu velice oslabilo regionální postavení Ukrajiny i Polska. Rourami NORDSTREAMu sice plyn již neproudí (a k vyšetření výbuchu plynovodu nedojde),avšak samotný projekt NORDSTREAM byl novodobým paktem o neútočení. Přece sama SRN po měsíce váhala,zda se bilaterálního antiunijního vztahu s Ruskem má zřeknout. (Francie si mohla dovolit jednat s Ruskem v postavení rovného zahraničního partnera,protože je stálým členem Rady bezpečnosti i vlastníkem jaderných hlavic.) A důsledek paktu je neodčinitelný: Rusko se stalo znovu světovou velmocí - a z obnoveného strategického postavení ho vystrnadí jedině přímý ozbrojený střet s EU (NATO). Energetická i ekonomická politika Německa je doslova šílená. Některé evropské země budou stavět nové jaderné elektrárny,ale z jejich výkonu má těžit stát,který do evropské přenosové soustavy nedodává stabilní proud. Na úkor zemí rozvíjejících - přes obrovské náklady - jadernou energetiku,SRN míní i rozhazovat desítky miliard eur do výstavby terminálů pro (nelevný) zemní plyn ze zámoří. Zároveň dnešní německý ministr hospodářství - opět "rudo-zelené" vlády - hystericky vyčítá spojenci (USA) vysoké ceny dodávaného alternativního plynu,ač SRN se zbavila funkčních jaderných elektráren (=tepláren). Konkurenti Číňané (a i „zaostalí“ Rusové) zírají,do jaké chorobné zaslepenosti opětovně upadl technicky nadaný německý národ. Nedochází k realistické energetické transformaci ve SRN. Energiewende je jakousi oprášenou „nacistickou“ ideologií čistoty (rasy),s níž SRN sune (západní) Evropu zpět do éry prvních parních strojů. Česko - fakticky další spolkovou zemi SRN - sobecká mocenská ofenzíva postrkává minimálně do doby před dokončenou elektrofikací...(po Druhé světové válce,v níž nacistické Německo bezpodmínečně kapitulovalo).
Zní to kacířsky,ale nelze nemít zato,že mělo dojít k rozbombardování plynovodu NORDSTREAM: nejpozději po (ne)zvratné anexi Krymu Ruskou federací. Nejspíše by Ukrajina nebyla vystavena agresi stálého člena Rady bezpečnosti,kdyby se SRN (i Rakousko) nepaktovala s NATO i EU nepřátelskou poloasiatskou mocností. Zpustošení energetické bezpečnosti v (západní) Evropě by také předešla dočasná okupace SRN: Velkou Británií,Francií a USA. Německo je poražený stát,takže by bylo okupováno státy vítěznými ve Druhé světové válce,přičemž Ruská federace by jistě zákroku proti „nacistickému revizionismu“ nebránila. Ostatní tři vítězné mocnosti Západu jsou nejen jaderně vyzbrojeny,ale i nějak rozvíjí jadernou energetiku k bez(nízko)emisní elektřině. Mezi čisté zdroje energie samozřejmě i Britové řadí tu produkovanou z atomu. Ostrovní království mohl dovést ke krajnímu kroku vojenského zásahu ohrožený bytostný státní zájem na jeho energetické nasycenosti (Británii chybí elektřina...Ceny každým dnem stoupají...). Velká Británie se stala nesoběstačná v elektřině,protože desetiletí byla členem EU,která neinvestovala do sítě atomových elektrá(teplá)ren. Francie skoro přišla o svou „jadernou flotilu“ vlivem virulentní atomofobní ideologie (nechala rezivět funkční elektrárny) - šířené právě z blízkého Německa. Ani - výší HDP - chudobnější Rusko si nedovolí „vypínat“ jaderné elektrárny,ač má nedozírné zásoby energetických i vzácných surovin.
Lokální zásah NATO - s cílem donutit SRN k zprovoznění jaderných zdrojů -,by byl z pohledu nynější války na Ukrajině ospravedlnitelný. Znovuspuštění vyřazovaných jaderných elektráren ovšemže je náročné,avšak na obrat od „germánského“ šílenství k solidaritě uvnitř Evropy před nějakým rokem ještě nebylo pozdě. Snaha obchodně zničit vandalské Rusko pravděpodobně nebude účinnější a levnější než nerealizovaná okupace SRN. (Ex)prezident Trump,jenž NORDSTREAM správně kritizoval,by se zapsal do dějin euroatlantické civilizace příznivě útokem na „Berlín“ (,nikoli na washingtonský Kapitol).